Haber

Ankara’da Toplu Taşıma Yükseldi

Ankara’da toplu taşıma ücretlerinde 15 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. Zamla birlikte 6,5 lira olan tam bilet 9,5 liraya, 3,5 lira olan indirimli bilet ise 4,75 liraya yükseldi.

Maliyetler artışa bağlı olarak gösterildi

ABB’den yapılan açıklamada, “EGO Genel Müdürlüğü otobüslerinde kullanılan 1 metreküp CNG’nin (sıkıştırılmış doğalgaz) fiyatı 2019 Nisan ayında 1,67 liradan bugün 20,77 liraya yükseldi. Maliyet yüzde 1000’den fazla arttı. EGO Genel Müdürlüğü’nün Kasım 2022’deki toplam maliyeti 382 milyon TL. Toplam bilet geliri ise 120 milyon TL. Aylık zarar 262 milyon lira. Bu israf ABB bütçesinden vatandaşlarımız için aylardır sübvanse ediliyor. Ancak maliyet yükü ve vergiler her geçen gün arttı.

Aylık aboneliğiniz 90 lira

Açıklama şöyle devam etti:

“ABB’nin doğal gaz kullanımı ticari amaçlı değil, uygun fiyata halkın erişimine yöneliktir. Bu nedenle tarifeler ve vergilendirme aynı kriterlere göre yapılmalıdır. CNG’de kullanılan doğal gaz, Türkiye’de kullanılan doğal gazın binde 28’i kadardır. Düşük yakıt maliyeti ve çevre dostu olması nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde CNG otobüs filosu kurulmuştur. Bu bahis, diğer belediyelere kıyasla en büyük CNG otobüs filosuna (yüzde 84) sahip olduğu için en çok Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni etkiliyor.’

Şu anda tam bilet 6,5 lira, öğrenci bileti 3,5 lira, öğrenci aboneliği aylık 90 lira. UKOME toplantısında alınan yeni karara göre 15 Ocak 2023 tarihi itibari ile tam bilet 9,5 lira, öğrenci bileti 4,75 lira, öğrenci aboneliği 140 lira olmak üzere aylık sınırsız olduğunu üzülerek belirtmek isteriz.

‘Aylık zarar 262 milyon lira’

Bu süreçte toplu taşımada kullanılan CNG fiyatında vatandaşlarımızın lehine yeni bir tarife düzenlemesi yapılması için Cumhurbaşkanı’na, ilgili Bakanlıklara ve BOTAŞ’a durum arz edildi. Bu düzenleme yapılmadığı takdirde bilet fiyatlarına yeniden zam yapılması gerekecek. Aksi takdirde EGO’nun faaliyetlerine devam etmesi mümkün görünmemektedir. bakım onarım 30 Milyon TL, ÖHA ve ÖTA Destekleri 8 milyon TL, Kasım ayı toplam gideri 382 milyon TL, Kasım ayı toplam bilet geliri: 120 Milyon TL, aylık zararı 262 Milyon TL.

haber-ikizce.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu