Teknoloji

Apple, Psikolojik Bozuklukları Tespit Etmek İçin Vision Pro’yu Kullanmak İstiyor

Geçen Haziran ayında Apple Vizyon Pro Adlı karma gerçeklik gözlüklerini piyasaya sürerek yepyeni bir ürün kategorisine girdi. Geleceğimizi şekillendirme potansiyeli taşıyan 3.500 dolarlık cihaz, 2024 yılı başında ABD’de satışa çıkacak.

Vision Pro için bekleyiş devam ederken cihaz hakkında sürekli yeni bilgiler geliyordu. The Information tarafından bugün paylaşılan bir rapor, Apple’ın gözlüklere çok yararlı olabilecek sağlık özellikleri eklemeyi düşündüğünü de ortaya koyuyor.

Apple, Vision Pro’ya zihinsel bozuklukları tespit edebilecek özellikler getirmeyi değerlendirdi

Konuya yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Apple, Vision Pro’nun kamera ve sensörlerini değiştirdi. psikolojik bozuklukların tespiti için kullanmak istiyor. Gözlükle; Depresyon, anksiyete, gerginlik ve travma sonrası gerilim bozukluğu gibi sorunların tespit edilmesi amaçlanır.

Kaynaklar, teknoloji devinin Vision Pro’yu göz takip ve kamera sistemleri Kullanıcının duygu ve duygularını nasıl ifade ettiğini görmek için kullanabileceğini belirtiyor. Göz izleme sisteminin gözbebeği genişlemesini takip edebildiğini ve bunun da kişinin ruh hali hakkında ipuçları verebileceğini ekliyor. Hatta cihazın kızılötesi kameralarının, kalp yetmezliğinin olası bir erken belirtisi olan göz damarlarındaki şişliği tespit edebildiği bilgisi bile mevcut.

Ayrıca zihinsel sağlık sorunlarını tespit etmek Apple’ın istediği tek şey değil. Şirket ayrıca gözlüklerin kullanıcıya yardımcı olmasını da sağlamayı planlıyor. Bunun, kullanıcının duygularını artırabilecek görseller ve sesler gösterilerek yapılabileceği belirtiliyor.

Elbette bu özelliklerin hiçbir zaman gün yüzüne çıkmama ihtimali de var. The Information’ın raporu da bunun altını çiziyor. Bu üslup özelliklerinin beraberinde getirebileceği sorunlar ve olası hukuki engeller aslında başarı ihtimalini azaltıyor. Ancak Apple’ın bu konuları kapsamlı bir şekilde tartıştığını da belirtelim. Kim bilir belki gelecekte cihaza bu tür işlevler kazandırılabilir.

osmancik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu