Haber

Arap Birliği’nden İsrail’in Batı Şeria’da gerginliği tırmandırmasına tepki

? Arap Birliği, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’nın kimi kentlerinde gerginliği tırmandırma atılımlarını kınayarak, sonuçları konusunda ihtarda bulundu.

Arap Birliği sitesinde yer alan açıklamada, dün İsrail güçleri tarafından düzenlenen akınlarda 5 Filistinlinin öldürüldüğü anımsatıldı.

Yılın başından bu yana şiddet olaylarının arttığına işaret edilen açıklamada, İsrail’in ihlalleri engellenmezse bölgedeki durumun “infilak” edeceği kaydedildi.

İsrail’in Batı Şeria’nın bazı kentlerinde gerginliği tırmandırma hamlelerinin kınandığı açıklamada, Filistinlileri soğukkanlılıkla hedef alıp öldürmenin sonuçları konusunda uyarıda bulundu.

İsrail’in sistemli halde gerginliği tırmandırmasının, İsrail sağının yükselişinden ve Tel Aviv siyaseti üzerindeki egemenliğinden uzak olmadığı vurgulandı.

Siyaset sahnesinde önemli sonuçları olabilecek aşırılık yanlısı ögelerin ortaya çıkmasına karşı da ihtarda bulunulan açıklamada, aşırılık yanlısı ögelerin siyaset sahnesinde yer almasının önemli yansımalarının olacağına vurgu yapıldı.

Filistin halkını köşeye sıkıştırmanın, güvenliklerini tehdit etmenin ve onları siyasi ufuktan yoksun bırakmanın hiçbir tarafın çıkarına olmayacak şiddetli bir infilaka yol açabileceği tabir edilen açıklamada ayrıyeten milletlerarası topluma, sivil Filistin halkını korunması ve “İsrail’in ölüm makinasının” durdurulması için davette bulundu.

İsrail güçlerinin saldırıları

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın birçok kentine sık sık çeşitli nedenlerle baskınlar düzenliyor. Bu baskınlar sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yıl başından itibaren aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı 100’den fazla Filistinli öldürüldü.

Filistin Sıhhat Bakanlığından 29 Kasım’da yapılan açıklamaya göre, İsrail askerlerinin, gece boyunca işgal altındaki Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerindeki ataklarında 3 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Öte yandan Ramallah’ın kuzeydoğusundaki el-Mugir köyüne baskın düzenleyen İsrail askerlerinin onlarca Filistinliye karşı gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandığını belirtilmişti. Saldırıda göğsünden vurulan Filistinli bir genç yaşamını yitirmişti.

İsrail askerleri aynı gün ayrıca Batı Şeria’da “bir kişiye arabayla saldırıda bulunduğunu” öne sürdükleri Filistinliyi de öldürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu