Ekonomi

Ayçiçek Yağı Fiyatları Sivaslı Çiftçiyi Harekete Geçirdi

Geçtiğimiz yıllarda piyasalarda izdihama neden olan ayçiçek yağı, Sivas çiftçisini harekete geçirdi. Sivas’ta ayçiçeği ekili alanlar iki katına çıktı.

Ayçiçek yağı fiyatlarının piyasalarda bir süre izdiham yaratmasının ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle Sivaslı çiftçiler harekete geçti. Geçtiğimiz yıl 30 bin dönüm araziye ayçiçeği ekimi yapılırken bu sayı artarak 45 bin dönüme ulaştı.

“Hedefimiz 60 bin dönüm”

Konuyla ilgili açıklama yapan Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında artan ayçiçek yağı fiyatlarına karşı devletimiz ayçiçeği ekiminin yaygınlaştırılmasını istedi. Sivaslı çiftçilerimiz de ekimini yaptı. Geçtiğimiz yıl da ayçiçeği ekimini gerçekleştirdik. 30 bin dönüm alana ekim yapıldı, bu yıl yaklaşık 45 dönüm oldu.” 1.000 dönüm ayçiçek yağı ekimi yapıldı. 2020 ve 2021 yıllarında yaşadığımız sıkıntılara karşı çiftçilerimiz alternatif ürün olan ayçiçek ekimini gerçekleştirdi. Tarım Bakanlığımızdan bu konuda bize daha fazla destek vermesini rica ediyoruz. Sivaslı çiftçilerimiz yağlık ve çerezlik ayçiçeğine tam anlamıyla hazır değildi. Sivas’ta 30 bin dönümden 45 bin dönüme çıkarılması “Rekor anlamına geliyor. İnşallah önümüzdeki yıl 60 bin dönüme çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

“Ülkemiz için üretmeye devam edeceğiz”

Ayçiçeği hasadı hakkında bilgi veren Başkan Çetindağ, “Eylül ayı sonunda ayçiçeği hasadımız başlayacak. Verim ve kalitede en üst seviyeye ulaşacağımızı tahmin ediyoruz. Amacımız kendi çiftçilerimiz tarafından üretilip piyasaya sürmektir. Ayçiçeği, tüketicilerin sofralarında yer aldı. Ayçiçeği, Sivas için alternatif bir ürün haline geldi. Bunu önümüzdeki yıllarda artıracağız. “Bu ülke bizim, üretmeye devam edeceğiz. Gece gündüz çalışacağız” dedi. – SİVAS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu