Haber

Başakşehir-Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları: Hakem yorumcuları son dakika penaltısı için ne dedi?

Hakem yorumcuları, F.Bahçe’nin Başakşehir karşısında son dakika penaltısıyla 1-0 kazandığı karşılaşmayı değerlendirdi.

Maça sarı-lacivertli takımın bir penaltısı ve bir verilmeyen penaltısı damgasını vururken, tecrübeli sporcular pozisyonları büyük bir titizlikle inceledi.

Batshuayi’nin durumu penaltı mı?

Fenerbahçe’nin Michy Batshuayi ile beklediği 74. dakikada hakemin devam kararı doğru mu? Sorunun yanıtları şu şekilde:

Bahattin Duran

Ba ayağını açar. Daha sonra dengesini kaybedip düşerken sol elini yere koyuyor. Pozisyon almak için ayağını Batshuayi’nin önüne koydu. Ba riskli bir hamle yaptı. Penaltıyı gerektirecek bir hamle yeterli değil. Riskli bir hamle ama penaltı için yeterli değil. Bir de elle top buluşması var. Dengesini kaybeden Ba, elini yere koyuyor. Bu el takviye elidir. Top onun destek eline çarptı. Oyunun el nedeniyle devam ettiği de doğrudur. Hakemin kararı gerçektir.

Bülent Yıldırım:

Dengesi bozulan oyuncunun destek eline topun düşmesi ceza değildir. Eğer Ba formayı iyi esnetir, uzattığı ayağı Batshuayi’nin ayağına basar, çevirip düşürürse penaltıdan bahsedebiliriz. Bu normal sınırlar içerisinde, zorlayıcı ama devam etmesi gereken bir hakem pozisyonu olduğunu düşünüyorum. Devam kararı doğrudur.

Deniz Çobanı:

Çifte çaba, ceza yok. Başakşehirli futbolcunun ayağı kaydı ve top, takviye oyuncunun eline düştü. Doğal eylemin sonucu. “Kimse elleri arkadan bağlıyken yere düşmez.”

Fırat Aydınus:

74. dakikada Batshuayi’nin yerde kaldığı pozisyonda Ba ve Batshuayi omuz omuza mücadele ederken, Ba’nın ayağı kayar ve destek eli onda olduğu için penaltı verilmez. Faul sayılsa bile çifte çabanın devam etmesine karar verildi.

Bünyamin Gezer:

İkili çalışmalarda yaşanan temaslardan dolayı bir düşüş var. Her iki oyuncu da istikrarını kaybediyor. Düştükten sonra topun eline düşmesini önlemek için elini çeker. Burada herhangi bir ceza yok.

90. dakikada lehine verilen penaltı kararı doğru mu? Sorunun yanıtları şu şekilde:

Bülent Yıldırım:

Savunmacılarımızda bu hastalık var. Yeri gelince penaltı olacak diyoruz. Kolunu genişletti. Durum içeride. Net bir genişleme. Gerçek bir ceza. Tartışılacak hiçbir şey yok.

Deniz Çobanı:

Mevkinin içeride olduğuna şüphe yok. Kural onun vücudunu genişletip kolunu topun önüne koymasını yeterli görüyor.

Bahattin Duran:

Onur Ergün’ün eli ve kolu doğal pozisyonunda değil. Dirseği vücuduna yapışık halde gidip dönerse durum farklıdır. Dirseğinizi açtığınızda top buraya gelirse artık ihlal oluyor. Abdülkadir bu pozisyonu biraz geç oynadı.

Erman Toroğlu:

Net penaltı. Bunun için herhangi bir yorum bulunmamaktadır.

Fırat Aydınus:

F.Bahçe’nin penaltıyı kazandığı durumda Başakşehirli Onur’un vücudunu uzatırken eliyle topa dokunması nedeniyle penaltı kararı kesinlikle doğruydu.

Ahmet Çakar:

Bu durum en az 80 cm dışarıdadır. Bu şakacı bir penaltı değil, daha kötüsü diyorum, bu KATLİAM!

dazkiri-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu