Ekonomi

Beyoğlu terör saldırısı davasında 3 sanığa tahliye

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, aralarında bombayı bırakan Ahlam Albashir’in de bulunduğu 8 tutuklu sanık ile başka bir suçtan tutuklu 1 sanık katıldı. Tutuklu 6 sanık, Ses ve Sahne Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Duruşmada görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, soruşturmanın genişletilmesini talep etti.

Savcı ayrıca Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) sanıkların tamamının terör örgütü üyesi olup olmadığının sorulması amacıyla yazı yazılmasını istedi.

Tahliye talepleri konusunda söz alan sanıklardan Ahlam Albashir, “Hiçbir şey söylemek istemiyorum” dedi. söz konusu.

Sanık Hazni Gölge, ticari taksi şoförü olması nedeniyle herkesle sosyal ilişki içinde olduğunu ancak firari sanık Bilal el-Hacmaus ile hiçbir bağlantısının olmadığını iddia ederek tahliyesini istedi.

Diğer tutuklu sanıklar da tahliye talebinde bulundu

Tutuklu sanık Fatma Berkel’in avukatı Cafer Şen, müvekkilinin sanık Ahlam Albashir ile kendisini evinde ağırlamak dışında herhangi bir ilişkisinin olmadığını, örgüt üyesi olup olmadığına dair herhangi bir delil bulunmadığını savundu. .

Tutuklu sanık Hazni Gölge’nin avukatı Behlül Semerci ise savcılığın mütalaasına katıldığını belirterek, müvekkili hakkında eksik inceleme yapıldığını belirten belgelere dilekçe verdiğini söyledi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar Bakar Çarkes, Hasan Aburas ve Muhap Ammari’nin, tutukluluk süreleri ve kusur niteliklerinin değişebileceği ihtimalini dikkate alarak tahliyelerine karar verdi.

Sanıklara yurt dışına çıkış yasağı koyan heyet, diğer tutuklu sanıkların da durumunun devamına karar verdi.

Heyet, belgelere katkı sağlayamayacağı gerekçesiyle savcının soruşturmanın genişletilmesi talebini reddederek, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat’a yakalama kararı yazılmasına karar verdi. Sanıkların terör örgütüyle irtibat ve iltisakının bulunup bulunmadığına ilişkin Örgüt (MİT) Başkanlığı.

Mahkeme heyeti, mütalaasını hazırlamak üzere belgelerin savcılığa gönderilmesine karar vererek duruşmayı 12 Şubat’a erteledi.

haber-seydiler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu