Haber

Birleşmiş Milletler: Gazze’deki barınaklar aşırı kalabalıklaştı

İşgalci İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırıları 20’nci günde de devam etti. Katliam karşısında hayata tutunmak isteyen savunmasız Filistinli siviller barınaklara yöneliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazze’de yerinden edilenlerin sayısının yaklaşık 1 milyon 400 bine ulaştığını belirten Dujarric, bunların 629 bininin acil durumlar için belirlenen yaklaşık 155 barınakta kaldığını kaydetti.

Dujarric,” Barınakların aşırı kalabalık olması endişe vericidir. Barınaklar normal kapasitesinin 2,7 katı kapasiteyle çalışıyor.” söz konusu.

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı ( UNRWA) ve BM Çocuk Fonu ( UNICEFDujarric, ) suyu güneye taşımak için rezervlerinden yakıt aktardığını belirterek, ” Söz konusu tesislerin yakıtı bitmek üzere.” diye uyardı.

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARININ KORKUNÇ BİLANÇOSU

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları 7 Ekim sabahı İsrail’e saldırdı. Mescid-i Aksa Tufanıadı altında kapsamlı bir baskın başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den yapılan baskınlarda 309’u asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlarda 2 bin 913’ü çocuk, bin 709’u kadın ve 397’si yaşlı olmak üzere 7 bin 28 kişiyi öldürdüğünü, 18 bin 484 kişiyi de yaraladığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 105 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışma bölgelerinde ve çok sayıda İsrail bombardımanında 25 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 45 Hizbullah üyesi, 6 İslami Cihad Hareketi üyesi, 3 Hamas üyesi ve Hizbullah merkezli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 üye öldürülmüştü. Aralarında gazetecilerin de bulunduğu 4 sivil öldürüldü. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu