Ekonomi

BM’den ABD Daimi Misyonuna Guterres notası

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Pentagon’dan sızan belgelerin Genel Sekreter’in konuşmalarının çarpıtılmış özetleri olduğunu gördüklerini kaydeden Dujarric, “ABD hükümetinin Genel Sekreter ve diğer üst düzey BM yetkililerinin iletişim trafiğini izlemesi ve müdahale etmesinden memnuniyetsizliğimizi resmen ilan ettik. ev sahibi ülkeye.”

Dujarric, bu tür faaliyetlerin ABD’nin BM Şartı ve BM Ayrıcalıklar ve Muafiyetler Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerine aykırı olduğuna işaret etti.

BM’nin notaları ülkedeki misyonları aracılığıyla verdiğini kaydeden Dujarric, “ABD’nin BM Daimi Misyonuna nota verdik” dedi.

Guterres sızan belgelerde

BBC’nin haberine göre Pentagon’dan sızan belgelerde ABD’nin BM Genel Sekreteri Guterres ve yardımcısını yakından takip ettiği ve telefon görüşmelerini dinlediği görüldü.

Guterres ile yardımcısının Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin telefon görüşmesine ilişkin gazetelerde, “Guterres, Rusya’nın ihracat kapasitesini artırmaya yönelik çabalara, yaptırım kararları almış Rus kurum veya kişileri dahil olsa dahi” ve “Genel Sekreter’in ziyaretine” dikkat çekti. Moskova’ya”. Türkiye’yi Ukrayna’daki eylemlerinden sorumlu tutmaya yönelik genel çabaları baltalıyor.”

Sözcü Dujarric, “Genel Sekreter bunu bir süredir yapıyor. Uzun süredir siyasetçi ve halk figürü. Bu nedenle telefon görüşmelerinin dinlenmesine şaşırmadı” dedi.

guneyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu