Ekonomi

Borsa günü yükselişle tamamladı

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 13,41 puan artarken, toplam işlem hacmi 146 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,85, holding endeksi ise yüzde 0,38 kayıp yaşadı. Sektör endekslerinde en çok kazanan yüzde 5,20 ile inşaat olurken, en çok kaybeden ise yüzde 5,21 ile finansal kiralama ve faktoring oldu.

Analistler, ABD’de teknoloji hisselerindeki yükselişin genele yayılmasıyla dün küresel borsalarda olumlu bir seyir gözlemlendiğini belirterek, yatırımcıların bugün nispeten daha temkinli olduklarını söyledi.

Enerji sektöründeki arz kesintilerinin etkisinin yarın açıklanacak enflasyon verilerinde görülebileceğini belirten analistler, enflasyonun beklentileri aşması durumunda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yıl sonuna kadar faiz artırma ihtimalinin olduğunu vurguladı. yıl artabilir.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamaların Fed’in Eylül toplantısında politika faizini sabit tutacağının kesin olduğunu gösterdiğini hatırlatarak, Bankanın Kasım toplantısında nasıl bir yol izleyeceğinin belirsizliğini koruduğunu belirtti.

Analistler, yarın ülkede bilgi gündeminin sakinleşeceğini, yurt dışında ise ABD’de enflasyonun, Euro Bölgesi ve İngiltere’de sanayi üretiminin, Japonya’da ÜFE’nin takip edileceğini söylüyor. ipucu verebileceğini söyledi.

Analistler teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.200 ve 8.300 seviyelerinin direnç konumunda, 8.000 puanın ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

haberakyurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu