Yaşam

Buca Belediyesi Belenbaşı Yörük Kültürü Tanıtma ve Kiraz Şenliği Yapıldı

Buca Belediyesi Bu yıl 16.’sı düzenlenen ‘Belenbaşı Yörük Kültürü Tanıtma ve Kiraz Şenliği’ ilgi gördü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın birlikte keşkek yedikleri festival renkli olaylara sahne oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesikatkılarıyla bu yıl 16.’sı düzenlenen Buca Belediyesi Belenbaşı Yörük Kültür Tanıtma ve Kiraz Şenliği.

Festivale; Lider Soyer ve eşi Neptün Soyer, Lider Kılıç ve eşi Zuhal Kılıç, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe, Belenbaşı Köyü Muhtarı Faruk İlhan, eski Milletvekili Mehmet Ali Susam, Buca Belediyesi meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

BAŞKANLAR DÖNDÜ

Geleneksel kortej yürüyüşüyle ​​başlayan şenlikte Tunç Soyer ve Erhan Kılıç, köy meydanında eşleriyle birlikte keşkek dövdü. Daha sonra ‘En İyi Kiraz Yetiştirici Yarışması’ kapsamında kiraz tadımı yapılarak finalistler belirlendi. Remzi Altıparmak isimli yapımcı birinci olurken, Güngör İlhan ikinci, Ali Özgün Kınacı ise üçüncü oldu.

Merhum Belenbaşı Muhtarı İsmet İlhan’ı anan Başkan Soyer, şunları söyledi:

“Aslında hikaye o kültürü yaşatmakla ilgili. Biliyorum ki bu hikaye bizi geleceğe taşıyacak hikaye. Köklerimize ne kadar sahip çıkarsak geleceğimiz o kadar güçlü olur. O yüzden bilmeliyiz ki bu festival sadece yemek yiyip anılarımızı tazelemek değil.Bu festival köklerimize sahip çıkmak için.O yüzden bu festival çok değerli.”

“YEŞİL BİR COĞRAFYA HAYAL EDİYORUZ”

“Bugün kentte yaşayan vatandaşlarımızın topraktan ve tarımdan ne kadar uzaklaştığını, ne kadar özlediğini görüyorum. Sürdürülebilir tarımı gündeme getirmenin Büyükşehir Belediye Başkanımıza ne kadar pahalıya mal olduğunu görüyorum. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Yine bu keyifli tarım alanları betondan değil, tarım işlerinden yapılıyor” diye konuştu. Beton yığınlarına dönüşmüş köyler bölgesi değil, yemyeşil bir coğrafya hayal ediyoruz.”

SÜMER EZGÜ SAHNE ALDI

Konuşmaların ardından Bergama’dan gelen kılıç kalkan ekibinin performansı festivaldeki coşkuyu artırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca Belenbaşı Yörük Köy Tiyatrosu gösterisi seyircilerden alkış aldı. Yörük Türkmen Kadınları Derneği halk oyunları da şenliğe renk kattı. Gün boyunca sanatçılar Zeynep İlhan, Bahar Almaç, Fatoş Kadıoğlu, Kemal Özgün, Yavuz İlhan ve Abdullah İnanç’ın sahne aldığı festival, Türk Halk Müziğinin sevilen isimlerinden Sümer Ezgü’nün konseriyle sona erdi.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu