Haber

CHP’li Barut dolu zararına uğrayan üreticiyi ziyaret etti

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana’nın Seyhan ilçesinde bahçeye çıkan yapımcı Ali Özalevli’yi ziyaret etti. Özalevli, “Akkapı yöresinde bayramın ilk günü yağan dolu nedeniyle üreticiler olarak çok sıkıntı çektik. Yaklaşık 60 dönüm şeftalim var, katı meyve kalmadı. Meyvelerimizin hepsi hasarlı.” dedi.

Ayhan Barut, Akkapı Mahallesi’ndeki Seyhan’ın bahçesini dolu yağışıyla vuran Ali Özalevli’nin sorunlarını dinledi. Akkapı’da şeftali ve elma üretimi yapan Ali Özalevli, Ramazan Bayramı’nda etkili olan dolunun meyvelere zarar verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bayramın ilk günü Akkapı bölgesine düşen dolu nedeniyle üreticiler olarak çok zarara uğradık. Zararımızın karşılanması için yetkililerden yardım istiyoruz. Tarım Bakanı, Cumhurbaşkanı kim çözerse. bu sorun bize yardımcı olurlarsa çok mutlu oluruz.Benim 60 dönüme yakın şeftalim var katı meyve kalmadı.Meyvelerimizin hepsi şişti.Biz çok değerli olduğu için TARSİM’de yaptıramadık. Yetkililerden maliyetinin düşürülmesini talep ediyoruz.Bizim gücümüz yetmiyor.Şahsi girdi maliyetlerimiz herkes tarafından biliniyor.Çekilmesek istikbalimiz biter.Elmamız var İlçe Tarım yetkilileri geldi. yüzde 100 hasarlı olduğu belirlendi.”

“ÇİFTÇİMİZ TARSİM’İ HİÇ TUTMADIĞI İÇİN TAAHHÜT EDİLMİŞTİR”

Ayhan Barut dedi ki:

“Adana’nın Akkapı İlçesi’nde yağan dolu nedeniyle bu bölgeye sert çekirdekli meyve diken üreticilerimiz büyük kayıplar yaşadı. Başta şeftali ve elma üreticisi olmak üzere üreticilerimiz şu anda büyük sıkıntıda çünkü tüm meyveler meyvelerini verdi. Şeftali hasat dönemine yaklaşırken zarar gördü ve tüm meyveler zarar gördü.” Tarım Bakanlığı yetkilileri raporu yüzde 95 olarak tutmasına rağmen çiftçimiz zorunlu TARSİM’i yapmadığı için zarar karşılanmıyor. Yapımcı şu anda kaybı ve kaderiyle baş başa kalmıştır. Buradan özellikle Tarım Bakanlığı’na sesleniyorum. Parası olmayan çiftçiler TARSİM’e başvursun. TARSİM son zamanlarda politize bir kurum haline geldi. TARSİM’i yeniden örgütleyeceğiz. Özellikle mağdur olan küçük ölçekli çiftçilerin zararlarını da devletçe karşılayacağız. Benim buradan çağrım şudur: Bu tür yapımcıların sesine kulak verin, feryatlarına kulak verin, zararlara katlanın. Aksi takdirde ne yazık ki bu üreticiler önümüzdeki dönemde tarımsal faaliyette bulunamayacaklardır.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

sulogluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu