Haber

EMEP’ten Pekintaş işçilerine ziyaret: ’15-16 Haziran’ın öğrettiklerini sürdürüyorlar’

Düzce’deki Aluform Pekintaş’ta çalışan personel, Eylül 2022’de sendikalaşma girişimi başlattı. Türk Metal’de işçilerin sendikalaşma girişiminin ardından patron işten çıkarmalara başladı. İşsizlik maaşı ve alacaklarını isteyen çalışanların işlem yapması Düzce Valiliği tarafından yasaklanmıştır. Haklarını talep eden çalışanlar, önce yasağı ihlal ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındı, ardından savcılığa sevk edildi. Savcılık personel hakkında isim incelemesi talebinde bulunurken, mahkeme bu talebi reddederek çalışanları serbest bıraktı. Personele, harekete geçmeleri halinde Valilik tarafından para cezası uygulanacağı söylendi. Son olarak patron, çalışanlara manevi tazminat davası açtı.

‘Anayasal hakkımızı kullandık, bize bir şey olmadı’

EMEP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, sendikal hakları için direnen işçileri ziyaret etti. Yaşadıkları süreci anlatan çalışanlar, “Anayasal hakkımızı kullanmaya çalıştık, bize bir şey olmadı. 9 ayda 2 mahkeme gördük. Patronun avukatları bildikleri için sistemi sürekli erteliyorlar. Fabrika önüne gidemiyoruz, yasak geldi, cezalar geldi. Pekintaş’a bağlı 4 şirketin hiçbirine sendikayı dahil etmediler, bizi sendika üyesi saymıyorlar” dedi.

‘İŞÇİLER MÜCADELE EDEREK KAZANDI’

İskender Bayhan da Pekintaş çalışanlarının örgütlenme ve sendikalaşma başta olmak üzere hak arama çabaları kapsamında ülkedeki tüm emekçiler için değerli olduğuna değindi.

Pekintaş çalışanlarının emeklerinin 15-16 Haziran Direnişi’nin 53. yıl dönümüne denk geldiğini hatırlatan Bayhan, “53 yıl önceki direniş, Türk işçi sınıfının mücadele tarihine altın harflerle yazılmış bir mirastır. İşçilerin bu mirasın öğrettiklerini sürdürmesi çok önemli. O dönemde işçilerin mücadelesinde öne çıkan nokta sendikal haklardı.”

Patronların personele gözdağı vermeye çalışacağını söyleyen Bayhan, “İşçiler bunlara teslim olmamalı ve diğer işçileri kazanmak için çaba göstermelidir. Evet, sendikalaşma hakkı Anayasa’da yer alan bir haktır. İşçiler bu hakkı Anayasa’ya mücadele ederek dikte ettiler. Ama bugün bu hakkın kullanılmasına izin vermiyorlar. Sınıf kardeşlerinizin mücadelesiyle kazanılan bu hakları korumak ve yenilerini kazanmak için bir mücadele olacaktır.

Bayhan, Pekintaş personelinin yaşadıkları sorunları Meclis’e taşıyacaklarını söyledi. (HABER MERKEZİ)

taslicay-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu