Haber

Eski Avustralya Başbakanı John Howard, İngilizlerin Avustralya’yı sömürgeleştirmesini şans olarak nitelendirdi.

Eski Avustralya Başbakanı John Howard, ülkesinin İngiltere tarafından sömürgeleştirilmesini Avustralya’nın başına gelen “en şanslı şey” olarak nitelendirdi.

BBC’nin haberine göre, ülkenin en uzun ikinci başbakanlığını yürüten Howard, bu yılın son çeyreğinde yapılması planlanan ve yerli halkın Meclis’te daha fazla söz sahibi olmasını amaçlayan “Yerlilerin Mecliste Sesi” referandumunu ulusal basına anlattı. kurmak.

Howard, referandumun başarısız olacağını tahmin etmişti.

Howard, referandum taraftarlarını “kampanyayı Avustralya halkına düzgün bir şekilde sunmamakla” suçlayarak, bunun Yerlilere nasıl yardım edileceği konusunda “yeni bir çatışma kaynağı” olacağını savundu.

Howard, “Evet” kampanyasının yanlış politika olduğunu savundu.

17. ve 18. yüzyıllarda Avustralya’nın sömürgeleştirilmesinin neredeyse kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Howard, “Bu ülkenin başına gelen en şanslı şeyin İngilizler tarafından sömürgeleştirilmesi olduğunu düşünüyorum.

“Meclis’te Yerlilerin Sesi” referandumu

Avustralya hükümeti, “Parlamentoda Yerlilerin Sesi” referandumuna ilişkin yasa tasarısını 30 Mart’ta parlamentonun alt kanadına sundu.

Tasarının Ekim-Aralık aylarında yapılması planlanan referandumda onaylanması halinde Avustralya Anayasasında yerli halklar lehine değişiklikler yapılacak.

“Parlamentoda Yerlilerin Sesi” referandumu, Avustralya’daki Yerli halkların hayatlarını etkileyen yasalar ve politikalar konusunda hükümetin her kademesine doğrudan tavsiyelerde bulunmalarının bir yolu olarak görülüyor.

Referandumda halka, “Taslak Yasa Tasarısı: Avustralya’nın ilk halklarına söz hakkı vermek için ‘Aborjinlerin ve Torres Boğazı Adalılarının Sesi’ni kuran Anayasa değişikliği. Önerilen bu değişikliği onaylıyor musunuz?” soru sorulacak.

Avustralya’da ana muhalefetteki Liberal Parti, 5 Haziran’da hükümetin “Parlamentoda Yerlilerin Sesi” kampanyasına karşı olduklarını duyurdu.

haber-umraniye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu