Haber

Hamas, İsrail’i Mescid-i Aksa’ya saldırıda ısrar etmemesi konusunda uyardı

Hamas Siyasi Büro Lideri İsmail Haniye, İsrail’i Mescid-i Aksa’ya yönelik baskında ısrar etmemesi konusunda uyardı.

Hamas’tan yapılan açıklamaya göre Haniyeh, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Filistin direniş gruplarının genel sekreterleriyle bir araya geldi.

Görüşmede İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik devam eden saldırıları başta olmak üzere Filistin’deki duruma ilişkin gelişmeler ele alındı.

Görüşmenin ardından yazılı açıklama yapan Heniyye, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik devam eden saldırılarını kınadı.

Haniyeh, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını benzeri görülmemiş bir suç, Müslümanlara ve kutsal değerlerine yönelik bir saldırı olarak gördüklerini belirtti.

Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıdan tamamen İsrail hükümetini sorumlu tutan Haniyeh, Filistin halkının ve direniş gruplarının bu “vahşi” saldırı karşısında seyirci kalmayacağına işaret etti.

Haniyeh, uluslararası toplumu, İslam İşbirliği Teşkilatı’nı (İİT) ve Arap Birliği’ni sorumluluklarını üstlenmeye ve Kudüs’ü Yahudileştirmeden kurtarmak ve Mescid-i Aksa’yı savunmak için derhal harekete geçmeye çağırdı.

İsrail’i Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırganlığını sürdürmemesi konusunda uyaran Haniyeh, saldırıların sadece Filistin için değil tüm Arap ve İslam ülkeleri için tehdit oluşturduğuna işaret etti.

Direniş yolunda devam edeceklerini ve her türlü imkanla Mescid-i Aksa’yı savunacaklarını kaydeden Heniyye, İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirme ve Mescid-i Aksa’yı bölme planlarını uygulamasına izin verilmeyeceğinin altını çizdi.

Mescid-i Aksa’da neler yaşandı?

İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yönelik şiddetli müdahalesi işgal altındaki Doğu Kudüs ve bölgede gerilimi bir kez daha artırdı.

Bağnaz yerleşimcilerin Yahudilerin kutsal “Pesah Bayramı” nedeniyle Mescid-i Aksa’yı basıp burada kurban kesmeleri yönündeki çağrıları üzerine Filistinliler, teravih namazının ardından Aksa’daki Kıble Mescidi’ne sığındı.

İsrail polisi sahurda Aksa’ya düzenlediği baskında göz yaşartıcı gaz, plastik kaplı mermi ve coplarla Kıble Mescidi’ne müdahale ederek kutsal tapınağı savaş alanına çevirdi.

Kıble Mescidi’ne sığınan 400’den fazla Filistinli gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu