Haber

İngiltere: Avustralya nükleer denizaltılarla güvenlik taahhüdünü garanti edecek

İngiltere’nin Hint-Pasifik’ten sorumlu Devlet Bakanı Anne-Marie Trevelyan, Avustralya’nın nükleer denizaltıları ile bölgesel güvenlik taahhütlerini garanti altına alacağını söyledi.

Trevelyan, Avustralya’nın ABD ve İngiltere ile yaptığı nükleer teknoloji içeren AUKUS mutabakatına ait Avustralya merkezli National Press Club’a açıklamalarda bulundu.

Bunun “heyecan verici bir proje olacağını” belirten Trevelyan, 8 nükleer enerjili denizaltının Avustralya’ya teslimi için 3 ulusun yakın biçimde çalışmalar yürüteceğini söyledi.

Trevelyan, nükleer denizaltıların “sadece Avustralya için değil, Hint-Pasifik bölgesi ve Pasifik adaları için de Avustralya’nın güvenlik taahhüdünün tartışmasız olduğunu garanti edeceğini” vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu ay, kendi ülkesi ile olan denizaltı mutabakatını bozarak, ABD ve İngiltere ile muahedeye varan Avustralya’nın nükleere geçişini “Çin ile çatışma” olarak değerlendirmişti.

Trevelyan ise bu konuda Macron’a katılmadığını belirterek “Pasifik büyük bir yer. Nükleer güçlü denizaltılara sahip olmak, daha uzun süre daha ileri gidebileceğiniz anlamına geliyor, bu pratik bir mesele.” sözlerini kullandı.

Avustralya, 2016’da Fransız Naval Group ile imzaladığı 12 konvansiyonel dizel elektrikli denizaltı yapımını öngören 90 milyar Avustralya doları değerindeki anlaşmayı Eylül 2021’de iptal etmiş, İngiltere ve ABD ile AUKUS olarak bilinen savunma muahedesini imzalamıştı.

AUKUS muahedesi kapsamında 8 nükleer denizaltıdan birincisinin 2040’a kadar teslim edilmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu