Haber

İstanbul Valisi Davut Gül, Taksi Sorunu ve Sokak Hayvanlarını Değerlendirdi

İSTANBUL Valisi Davut Gül, “Sebebi ne olursa olsun taksiciler mutsuz, müşteriler mutsuz, kamu ve sivil toplum kuruluşları mutsuz. Adam müşteriyi alıyor, 5 kilometrelik yere 2 saatte gidiyor. 5 kilometrelik taksimetrenin 2 saatte yazdığı parayla adamın 2 saatte kazanacağı adamı tatmin etmiyor.Taksi bulamamak dert ama 2 bin lira taksiye para vermek daha büyük dert. Neticede taksi buldunuz ama taksiyle 2 bin lirayla eve gittiniz” dedi.

Fatih’te basın kuruluşları temsilcileriyle kahvaltıda bir araya gelen İstanbul Valisi Davut Gül, taksi sorunu ve sokak hayvanları ile ilgili soruları da yanıtladı.

“TAKTÖRLER MUTLU, MÜŞTERİLER MUTLU”

İstanbul’daki taksi sıkıntısıyla ilgili inceleme noktasında ne yapmayı planladığınızın sorulması üzerine Gül, “Evet İstanbul’da taksi sorunu var. Sebebi ne olursa olsun taksiciler mutsuz, müşteriler mutsuz, halk mutsuz. ve sivil toplum kuruluşları mutsuz.Mevcut taksiciler dahil taksi sorununa sevinen kimseyi görmedim.Minibüslerden taksiye geçiş izni verildi ve bunlardan 2 bine yakın minibüs şu an taksi diye faaliyete geçmedi.çok acilse o 2000’i sisteme dahil etsin.adam müşteriyi gideceğiniz yere 5 kilometre uzaklıktan alıyor 2 adam taksiyle kazanacağı paraya doymuyor para metre 5 kilometrede 2 saatte yazacak.Taksi bulamamak dert ama 2 bin lira taksi vermek daha büyük dert.Sonucun prestijiyle taksi buldun ama gittin 2 bin liraya taksiyle eviniz. Dolayısıyla taksi ulaşılabilir olacak, ulaşılabilir olacak, ekonomik olacak, bunlar ortaya çıktığında sorun çözülecek” dedi.

“Sokak hayvanı diye bir şey yoktur” Sokak hayvanları ile ilgili soruya Vali Gül, “Dünyanın her yerine gittiğinizde sokakta sahipsiz adam görürsünüz, sahipsiz adam göremezsiniz. .Sokak hayvanı diye bir şey yoktur.Hayvanların bir sahibi olmalı.Zaman zaman insanlara zarar verse de hoşgörelim deme lüksümüz yok.Yasal olarak belediyelere bir görev verilmiş. ,belediyeler görevini yapacak.Belediyeler görevini yaptığında bahsettiğimiz bu sorunun yüzde 90’ı çözülecek.Ama belediye görevini yapıyor.O yapmazsa bu sefer vatandaşın yaşam kalitesi düşüyor. vatandaş, ‘Onlara dokunmayın, bu bir can’ diyor.

Image Cast: ——————- Vali Davut Gül’ün Konuşması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu