Ekonomi

Japonya G7’ye döviz sıkıntıları arasında yen oynaklığını ele alması için baskı yapıyor

Yen’in sürekli düşüşünü durdurmak isteyen Japonya, hafta sonu İtalya’nın Stresa kentinde bir araya gelen Yedi Grup (G7) finans liderleriyle aktif bir şekilde görüştü. Tahvil getirilerinin son dönemde 12 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen yenin değerinin düşmeye devam etmesi, Japonya’yı durumu yönetmek için uluslararası işbirliği arayışına itti.

Japon hükümeti ve Japonya Merkez Bankası (BOJ), bir yandan değer kaybeden yenin tüketici harcamaları üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya çalışırken diğer yandan da ülkenin kırılgan ekonomisini desteklemek için düşük borçlanma maliyetlerini sürdürmeye çalışarak zorlu bir ekonomik ortamla mücadele ediyor. G7 maliye bakanları, Japonya’nın savunuculuğunu takiben, Cumartesi günü yayınlanan bir bildiride belirtildiği üzere, döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmalara karşı duruşlarını toplu olarak teyit ettiler.

Japonya’nın en üst düzey döviz diplomatı Masato Kanda Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin yendeki düzensiz hareketlerle mücadele etmek için gerekirse döviz piyasasına müdahale etmeye hazır olduğunu vurguladı. Kanda, “Ekonomi üzerinde olumsuz etkisi olan aşırı oynak hareketler varsa, harekete geçmemiz gerekir ve bunu yapmak haklı olacaktır” dedi.

G7 toplantısında hazır bulunan BOJ Başkanı Kazuo Ueda da, ne yumuşak tüketici harcamalarının ne de yükselen tahvil getirilerinin merkez bankasının para politikasını normalleştirme çabalarını engellemeyeceğini belirtti. Ueda Perşembe günü, ilk çeyrek gayrisafi yurtiçi hasılasındaki düşüşe rağmen Japonya’nın ılımlı ekonomik toparlanma gidişatına olan güvenini dile getirdi. Piyasa analistleri, BOJ’un ekonomik eğilimlerin tahminleriyle uyumlu olması halinde yılın ikinci yarısında faiz oranlarını artırabileceğini öngörüyor.

Ueda ayrıca, BOJ’un tahvil alımlarını azaltacağı yönündeki piyasa beklentilerinin etkisiyle Cuma günü 12 yılın zirvesi olan %1,005’e tırmanan 10 yıllık tahvil getirisindeki son yükselişe itiraz etmemeyi tercih etti. Ueda Cumartesi günü yaptığı açıklamada Japonya’nın uzun vadeli faizlerindeki yükselişe değinerek “Temel duruşumuz uzun vadeli faiz oranlarının piyasalar tarafından belirlenmesidir” dedi.

Ueda, para politikasının yen değerlemesini etkilemek için bir araç olarak kullanılmasını reddederken, zayıf bir yenin yol açabileceği enflasyonist baskılara ilişkin uyarılarını artırdı. Bu tutum, 29 Nisan ve 2 Mayıs’ta yenin sert düşüşünün ardından döviz piyasasına yapılan şüpheli hükümet müdahalelerinin ardından geldi.

Analistler arasında BOJ’un bu yılın ikinci yarısında faiz artırımına gideceği yönünde bir görüş birliği olsa da son veriler ekonomik görünüme gölge düşürüyor. Ücret artışları artan hayat pahalılığına ayak uyduramadı ve bu da tüketici harcamalarının durgunlaşmasına neden oldu. Dahası, BOJ için kritik bir gösterge olan hizmet sektörü enflasyonu durgun görünüyor ve SMBC Nikko Securities’in baş ekonomisti Junichi Makino, muhtemelen zirveye ulaştığını ve %2’lik hedefe doğru hızlanma yolunda olmadığını öne sürüyor.

Şimdi gözler BOJ’un yenin değer kaybını yavaşlatmak için bir strateji olarak tahvil alım programını azaltıp azaltmayacağına çevrildi. BOJ’un Mart ayında olağanüstü parasal teşvikten çıkmasının ardından Ueda’nın bu yaklaşımı reddetmesine rağmen, piyasa katılımcıları merkez bankasının operasyonlarını yaklaşan daraltma işaretleri için incelemeye devam ediyor.

Bazı analistler BOJ’un Haziran ayındaki bir sonraki politika toplantısında tahvil alımlarını azaltabileceğini öngörüyor. Ancak Daiwa Securities baş piyasa ekonomisti Mari Iwashita, böyle bir kararın yakın vadede olası olmadığına inanıyor ve uygulansa bile yenin düşüşünü durdurmak için yeterli olmayabileceği konusunda uyarıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-uskudar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu