Ekonomi

Kahramanmaraş Depreminin Maliyeti 98 Milyar Dolar Olarak Tahmin Edildi

Türkiye Yeminli Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları (TÜRMOB) Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin doğrudan maliyetinin 94 milyar dolar, GSYH’de beklenen kaybın ise 7,5 milyar dolar olduğunu belirtti. Deprem nedeniyle oluşan maliyetler için yaklaşık 98 milyar dolarlık bir finansman ihtiyacı doğdu. ifadesini kullandı.

TÜRMOB’dan yapılan açıklamaya göre, Dernek tarafından hazırlanan “6 Şubat Kahramanmaraş Depreminin Türkiye Ekonomisine ve Mali Müşavirlere Etkisi Araştırması” yayımlandı.

Araştırma kapsamında hazırlanan raporda, 11 ili etkileyen depremin doğrudan maliyetinin 94 milyar dolar, GSYH’de beklenen kaybın ise 7,5 milyar dolar olacağı tahmin edildi. Beyin sarsıntısı ve afet sigortasında toplanan primler ile özel şube ve şahısların yaptığı bağışların toplamının yaklaşık 3,5 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜRMOB Lideri Kartaloğlu, afetin maliyetine dikkat çekerek, “Deprem nedeniyle oluşan maliyetler için yaklaşık 98 milyar dolarlık bir finansman ihtiyacı ortaya çıktı. Ne kadar yayılacağından ne kadar büyüyeceğine ve hatta toplumun hangi kesimlerini nasıl etkileyeceğine kadar birçok faktörü belirleyecek.” sözlerini kullandı.

Bölgedeki mali müşavirlerin yaklaşık yüzde 4’ünün şehir değiştirdiğini veya değiştirmeyi planladığını vurgulayan Kartaloğlu, şunları kaydetti:

“Bölgedeki mali müşavirlerin hem konut hem de işyerleri için konut ve iş yeri edinme sürecine aktif olarak katılmalarını sağlayacak politikaların geliştirilmesi, bu kişilerin yaşam standartlarının eski haline dönmesi ve hatta çocuklarının eğitimlerine ara vermeden devam edebilmeleri için finans kurumlarıyla birlikte farklı mekanizmalar geliştirilmesi önemli bir eksikliğin giderilmesine yardımcı olacaktır.”

gaziosmanpasa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu