Teknoloji

Kendi kendini imha eden çılgın yeni robotlar, askeri görevleri yerine getirdikten sonra eriyip gidiyor

Robotik dünyası giderek daha ilgi çekici hale geliyor. Sadece şekil değiştirebilen robotları değil, işini tamamladıktan sonra eriyebilen yumuşak robotları da görüyoruz. Güney Kore’deki bilim insanları, işi tamamlandığında iz bırakmadan eriyip giden, kendi kendini imha edebilen başka bir robot geliştirdi.

Araştırmacılar, iz bırakmadan eriyip gidebilen, kendi kendini imha edebilen bir robot geliştirmek için ihtiyaç duydukları ekipman üzerinde yaklaşık iki yıldır çalıştıklarını söylüyor. Tasarladıkları yumuşak robotların çok yönlü olduğuna ve birden fazla senaryoda çalışabilmelerine olanak sağladığına inanılıyor. Yumuşak robotlar, çalışmaları tamamlandıktan sonra sıvı forma dönüşerek etkili bir şekilde yok oluyor.

Benzer tasarımlara sahip diğer yumuşak robotlar gibi, bu özel yumuşak robotlar da muhtemelen askeri tabanlı gözetleme misyonları , keşif ve hatta bunlara entegre edilebilecek hassas bilgilerin taşınmasında faydalı olacaktır. Eriyip gidebilmesi, robotun bilgilerini savunmasını ve yanlış ellere düşmesi durumunda onu yok etmesini kolaylaştırabilir.

Bu tür robotlarla ilgili sorunlardan biri de erimek için termoplastik elastomerlere ihtiyaç duymalarıdır. Poliüretan kullanılarak kolaylıkla monte edilebilirler. . Ancak bu yeni tasarlanan robotlar, ısıtma sürecini başlatan yerleşik UV LED’leri kullanıyor. İki saatten kısa bir süre sonra robot tamamen erir ve arkasında yağlı bir kalıntı bırakır.

Araştırmacılar tasarımın son derece deforme olabilir” Ve ” tamamen parçalanabilir“Kendini imha eden böyle bir robotun tüm amacı, eridikten sonra kurtarılamamasını sağlamaktır ve bu özel tasarım bu standartları karşılıyor gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu