Ekonomi

Küresel askeri harcamalar rekor kırdı

Savaş ve silahlanma alanındaki en önemli araştırma kurumlarından biri olan Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), küresel askeri harcamaların 2022 yılında reel olarak %3,7 artarak 2,24 trilyon dolara ulaştığını açıkladı.

SIPRI’nin yayınladığı rapora göre Avrupa’da geçen yıl askeri harcamalar, büyük ölçüde Rusya ve Ukrayna’nın askeri bütçelerindeki artış nedeniyle yüzde 13 arttı.

Raporda, devam eden Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa’nın birçok ülkesinde artan askeri harcamaların daha da artacağı belirtildi.

Askeri harcamaların artması bekleniyor

Enstitüde kıdemli bir araştırmacı olan Diego Lopes da Silva, “Bu, birçok hükümetin harcamaları artırmaya yönelik çok yıllı planlamasını içeriyor. Sonuç olarak, önümüzdeki yıllarda Orta ve Batı Avrupa’da askeri harcamaların artmasını bekleyebiliriz” dedi.

Enstitüye göre, 1949 yılına dayanan verilere bakarsak, Ukrayna’nın askeri harcamaları 2022’de %640 artarak rekor yıllık en büyük artışı kaydederken, toplam harcamaya Batılı devletlerden gelen mali yardım ve silah yardımı dahil değil.

Öte yandan SIPRI, Rusya’nın askeri harcamalarının yaklaşık %9,2 arttığını, ancak “yetkili finans kurumlarının savaşın başlamasından bu yana şeffaflığı azalttığı için verilerin yüksek düzeyde belirsizlik içerdiğini” söyledi.

hacibektashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu