Ekonomi

Küresel pazarlara Çin desteği

Çin’de Kovid-19 test uygulamalarının gevşetilmesinin ardından Asya Borsaları ve emtia fiyatları yeni haftanın ilk işlem gününde yükselişe geçti. Özellikle hammadde üreticileri ve enerji ihraç eden ülkelerin para birimlerinde maliyet avantajları etkili oldu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, %1’den fazla artışla Ağustos ayından bu yana en yüksek kapanış seviyesine yaklaşırken teknik bir boğa piyasasının eşiğinde. Hong Kong Hang Seng ve China CSI 300 de artı tarafta. Hang Seng Çin Endeksi gün ortasında yüzde 4 yükseldi.

Offshore yuan değer kazanırken USD/CNH Eylül’den bu yana ilk kez 7’nin altına düştü. Japon Nikkei düzdür.

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin ardından haftanın son işlem gününü sınırlı kayıplarla tamamlayan S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri bu sabah vadeli işlemlerde düşüşünü sürdürüyor.

Cuma günü 4 baz puan yükselen ABD 2 yıllık tahvil faizi, bu sabah prestijiyle 4 baz puan yükselerek yüzde 4,31’e çıktı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 5 baz puan artışla yüzde 3.54’e yakın.

Bloomberg Dolar Endeksi, geçen hafta genel olarak yüzde 1,3 düştükten sonra bu sabah yüzde 0,4 kaybederek zayıflığını koruyor.

Çin, temel Kovid testlerini kaldırıyor

Çinli yetkililer, Şanghay ve Hangzhou’daki Kovid-19 kısıtlamalarını hafifleterek ekonominin yeniden açılması sürecini hızlandırdı.

Sıfır Kovid uygulaması kapsamında geçtiğimiz hafta ülke çapında uygulanan sert tedbirlere yönelik ülke çapında protestoların ardından Çin’in finans merkezi Şangay’da halka açık, park gibi açık hava alanları ve toplu taşıma kullanımlarına girişlerde PCR testi zorunluluğu getirildi. , bugün itibariyle kaldırıldı.

Konuyla ilgili Pazar günü yapılan açıklamada, tedbirlerin ülke siyaseti ve mevcut durum doğrultusunda güncellenmeye devam edileceği belirtildi. Teknoloji devi Alibaba Group Holding Ltd.’nin genel merkezinin bulunduğu Hangzhou ve Apple Inc.’in Çin’deki en büyük üretim tesisi olan Zhengzhou, benzer şekilde toplu taşıma ve çok sayıda kamusal alan için zorunlu test uygulamalarını kaldırdı. Böylece Pekin, Shenzhen ve Guangzhou gibi kısıtlamaların gevşetildiği şehirlerin arasına Şanghay, Hangzhou ve Zhengzhou da dahil oldu.

Gevşeme, Çin Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan’ın geçen hafta ülkenin pandemiyi kontrol altına almanın yeni bir aşamaya girdiğini ve küçük adımlar atılacağını söylemesinin ardından geldi. Morgan Stanley, Ocak 2021’den bu yana Çin hisse senetleri için tavsiyesini “nötr”den “al”a yükseltti.

Goldman Sachs, Çin hisse senetlerinin 2023’te daha iyi performans göstermesini beklediğini açıklarken, Bank of America, Çin varlıklarının taktiksel satın alımına geçtiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu