Haber

Lübnan hükümetinden elektrik sorununu çözmek için 116 milyon dolarlık kredi

Lübnan hükümeti, ülkede elektrik üretiminde kullanılacak yakıtın alımı ve şebeke ağlarının bakımı için 116 milyon dolarlık kredi sağlamaya karar verdi.

Lübnan Başbakanı Najib Mikati başkanlığında, ülkedeki kronik elektrik sorununun ele alınması için olağanüstü bir Bakanlar Kurulu Toplantısı düzenlendi.

Beyrut’ta Hükümet Konağı’nda gerçekleştirilen görüşmenin ardından basın açıklaması yapan Mikati, “İki tankerin taşıdığı ve elektrik üretiminde kullanılacak akaryakıtın alımı için 62 milyon dolar kredi sağlayacağız. elektrik üretim tesisleri ve dağıtım şebekelerinin bakım-onarımları için 54 milyon dolarlık kredi onaylandı.” terimleri kullandı.

Başbakan Mikati, geçen yıl Irak ile akaryakıt alım anlaşmasını yenilemek için bir komite kurulmasına karar verildiğini söyledi.

Lübnan hükümetinin söz konusu krediyi Lübnan Merkez Bankası’ndan temin edeceği belirtildi.

Enerji Bakanı Fayyad toplantıya katılmadı.

Öte yandan Lübnan Enerji Bakanı Walid Fayyad, enerji gündemiyle toplanan Bakanlar Kurulu Toplantısı’na katılmadı. Fayyad’ın üyesi olduğu Hür Vatanseverlik Hareketi’nin aldığı kararın ardından toplantıya katılmadığı kaydedildi.

Hür Vatansever Hareketi (ÖYH), Mikati’nin intikamcı bir başbakanı olduğunu ve hükümetinin de geçici olduğunu öne sürerek Bakanlar Kurulu toplantısının anayasaya aykırı olduğunu belirtiyor.

Koalisyon hükümetinin değerli ortaklarından ÖYH, Lübnan eski Başbakanı Mişel Aoun’un görev süresinin sona erdiği 31 Ekim 2022’den bu yana düzenlenen “olağanüstü” Bakanlar Kurulu Toplantısını ikinci kez boykot ediyor.

Lübnan’da elektrik krizi

2019 yılından itibaren ülkede derinleşmeye başlayan ekonomik kriz nedeniyle akaryakıtla elektrik üretim tesisleri durma noktasına geldi.

Lübnan’da özellikle 2021 yılı itibari ile uzun bir süre günde ortalama 2 saat elektrik sağlanırken, vatandaşlar günün diğer saatlerinde maliyeti çok değerli olan jeneratörlerle sınırlı bir şekilde elektrik elde etmeye çalışıyor.

Son dönemde devlet tarafından vatandaşlara günde sadece bir saat elektrik verilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu