Ekonomi

Merkez Bankası kur korumalı mevduatta üst faiz limitini kaldırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), liraizasyon stratejisini artırmak ve kur istikrarını sağlamak amacıyla Döviz Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasını gündeme getirdi.

Hesaba 3 ay vade ile bankaya yatırılan Türk Lirası, yurt içi ve yurt dışında vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü, kur artışlarına karşı koruma sağladı ve hesap sahiplerine fayda sağladı.

Ancak son aylardaki gelir oranı piyasanın altında kalınca çıkışlar başladı.

Merkez Bankası bankalara yazı gönderdi

Bu aşamada Merkez Bankası bankalara yazı göndererek, bankaların açacağı vadeli mevduat hesaplarını etkileyecek azami faiz oranının bir hafta vadeli periyodik repo ihalesinin altında olmamak kaydıyla bankalar tarafından belirlenebileceğini duyurdu. TCMB tarafından belirlenen oran.

KKM’nin faiz limiti kaldırıldı

Döviz korumalı mevduatta faiz oranı için politika faizinin 3 puan üzerinde üst sınır getirildi. TCMB politika faizi yüzde 9 civarında seyrederken, Döviz Korumalı Mevduat Faiz Oranı’nda yüzde 12’lik bir üst sınır vardı.

bankalardan talep

KKM büyüklüğü 1.37 trilyon lira

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kaynaklarına göre, 13 Ocak haftasından sonra KKM’nin büyüklüğü 1.37 trilyon liraya geriledi.

Kasım ayında bu çalışma 1.47 trilyon TL ile rekor kırdı.

Firmalara KKM için süre uzatımı

Resmi Gazete’de yayımlanan farklı bir düzenleme ile KKM için şirketlere uygulanan vergi muafiyetlerinin süresi uzatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu