Ekonomi

Muhtemel Çin-Tayvan savaşı 3 trilyon dolara mal oldu

Atlantic Council ve Rhodium Group tarafından hazırlanan raporda, olası bir Çin-Tayvan ihtilafında Çin’e yönelik yaptırımların dünya ekonomisinde 3 trilyon dolar kayba neden olabileceği belirtildi.

Hong Kong merkezli South China Morning Post gazetesinin haberine göre raporda, Çin ile Tayvan arasında savaş çıkması durumunda G7 ülkelerinden Pekin’e uygulanacak yaptırımların Çin’in kaybına neden olabileceği belirtildi. Küresel ekonomide 2022’de İngiltere’nin gayri safi yurtiçi hasılasını neredeyse etkileyecek olan 3 trilyon doların (GSYİH) karşılığı olacağı belirlendi.

Atlantic Council ve Rhodium Group’un hazırladığı “Tayvan Krizinde Çin’e Olası Bir Yaptırım: Senaryo ve Riskler” raporu, Çin’in Tayvan’ı zorla ele geçirme girişimine karşı neler yapılabileceğini, maliyetleri ve seçenekleri inceledi.

Rapor hazırlanırken, Rusya’nın Çin ekonomisinin neredeyse onda birini oluşturan ve dünya ekonomisine daha az entegre olan Ukrayna’ya yönelik saldırısından çıkarılan dersler kullanıldı.

Rhodium Group Başkan Yardımcısı Charlie Vest, “Tayvan Boğazı’ndaki bir gerginliğin herkese maliyeti yüksek. Ukrayna örneğinde bunu net bir şekilde gördük. İnsanların bunu düşünmesi ve sonuçlarını anlaması çok önemli. “

Raporda, Çin’in Tayvan’ı zorla ele geçirme girişiminde G7 ülkelerinin Çin’in finans sektörü, savunma sanayisi ile askeri ve siyasi liderliğine bağlı kişi ve şirketlere uygulayabileceği yaptırımların incelendiği kaydedildi.

G7’nin muhtemelen mali yaptırımlar ve ihracat denetimleri gibi Çin’i daha fazla etkileyecek seçeneklere öncelik vereceğinin belirtildiği raporda, yaptırımların uzatılması halinde hedef şirketlerin ve ülkelerin duruma daha kolay uyum sağlayabileceği değerlendirmesi yapıldı. Rusya örneğinde olduğu gibi, ticari yönelimlerini değiştirerek ve yaptırımları atlatarak.

susehrihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu