Haber

Oktay Yılmaz, Cebel’de.

BURSA (İGFA) – 19 Mayıs 1989 direnişinin 34. yıl dönümü Bulgaristan’ın Cebel ilçesinde anıldı. Bulgaristan Türklerinin 1984-1989 döneminde komünist Jivkov rejiminin baskı ve zulmüne karşı başkaldırısının örneği olan 19 Mayıs 1989 Cebel direnişi anıldı. Cebel Belediye Başkanı Necmi Ali’nin ev sahipliğinde Cebel Meydanı’nda düzenlenen anma törenine; Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın yanı sıra Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz, Türkiye Bulgaristan Büyükelçisi Aylin Eightkök, AK Parti Yıldırım Teşkilat Başkanı Ahmet Uslu, BALGÖÇ Genel Başkan Vekili Ayhan Işık ve binlerce hemşeri katıldı.

Cebel’in Yıldırım’ın kardeş şehri olduğunu belirten Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Çağdaş dünya tarihinin en değerli olaylarından biri Berlin Duvarı’nın ve Demir perde’nin yıkılmasıdır. Bu zulüm duvarının ilk tuğlası 19 Mayıs 1989’da Cebel’de hemşerilerimizin direnişiyle yıkıldı. Soydaşlarımızın isimlerini, dillerini ve dinlerini koruma direnişi bu beldemizde bir canlanmaya dönüşmüştür. Bu nedenle hemşehrilerimizin burada başlattığı çaba kendileri için olduğu kadar demokrasi ve insanlık için de büyük önem taşımaktadır. Bugün o günleri anarken, bunu gerçekleştirenleri rahmet ve minnetle anarken, aynı zamanda hemşerilerimizin Özgürlük Bayramını da kutluyoruz.”

BİZ BİR AİLEYİZ

Cebel’in Yıldırım için ayrı bir önemi olduğunu hatırlatan Önder Yılmaz, Bulgaristan’dan vatana göç eden hemşerilerimizin değerli bir bölümünün Yıldırım’a geldiğini belirterek, “Ailelerin bir kısmı burada, bir kısmı orada. Burada doğan birçok kardeşimiz şimdi Yıldırım’da yaşıyor. Kalbimizin yarısı Yıldırım’da atıyorsa diğer yarısı Cebel’de atıyor. Balkan topraklarındaki tüm soydaşlarımızın ’19 Mayıs Cebel Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Cebel Belediye Başkanı Necmi Ali’yi makamında ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu