Ekonomi

Petrol fiyatları ABD stoklarındaki düşüş ve faiz indirimi beklentisiyle yükseldi

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarındaki düşüşün daha sıkı bir arza işaret etmesi ve Federal Rezerv’in yıl sonuna kadar faiz oranlarını düşürebileceğine dair iyimserliğin bir sonucu olarak Perşembe günü erken işlemlerde mütevazı bir artış yaşadı.

Temmuz teslim Brent tipi ham petrol 23 sent artarak varil başına 83,81 dolara ulaşırken, Haziran teslim ABD Batı Teksas Intermediate tipi ham petrol 29 sent artarak varil başına 79,28 dolara yükseldi.

Enerji Enformasyon İdaresi, ham petrol stoklarının geçen hafta 1,4 milyon varil azalarak 459,5 milyon varile düştüğünü bildirdi. Bu düşüş, rafineri faaliyetlerinin artması nedeniyle 1,1 milyon varillik bir düşüş bekleyen analistlerin beklentilerini aştı.

Ham petrol stoklarına ilişkin olumlu haberlere rağmen, benzin stoklarının 900.000 varilden fazla artarak 228 milyon varile yükselmesi petrol fiyatlarındaki artışları sınırladı.

Stok verilerine ek olarak piyasa, beklenenden daha zayıf gelen ABD istihdam verilerinin ardından Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürme ihtimalinden de etkilendi. Düşük faiz oranları genellikle ham petrol harcamalarının artmasına yol açarak fiyatları destekler.

Aynı zamanda, Orta Doğu’da bir ateşkes olasılığı da fiyat artışını bir miktar sınırladı. Hafta başında ABD’nin Gazze’de ateşkes müzakerelerinin İsrail ve Hamas arasındaki görüş ayrılıklarını giderebileceğine dair iyimserliğini dile getirmesi de piyasa duyarlılığını etkiledi.

Petrol piyasası, fiyat dinamiklerinin şekillenmesinde rol oynayan stok seviyeleri, para politikası beklentileri ve jeopolitik gelişmeler de dahil olmak üzere karmaşık bir dizi faktöre yanıt vermeye devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habersusurluk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu