Ekonomi

Pimco: ABD tahvilleri ucuz hedge imkanı sunuyor

ABD’de açıklanan zayıf istihdam verisi tahvillerin değer kazanmasını da sağladı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Salı günü 6 baz puan düşüşle yüzde 4,3259 seviyesinden kapanırken, 2 yıllık tahvil getirisi 4 baz puan gerileyerek yüzde 4,7704’e indi.

Dünyanın en büyük tahvil yöneticilerinden biri olan Pacific Investment Management Co’nun yetkilileri Richard Clarida, Andrew Balls ve Daniel Ivascyn yayımladıkları bir raporda, “Piyasalar önemli bir resesyon riskini fiyatlandırmıyor gibi görünüyor, yani tahviller bu riskten korunmak için ucuz bir araç olabilir” değerlendirmesinde bulundular.

Enflasyon hız kestikçe tahvillerin nakitten daha cazip olacağını öngören Pimco’ya göre, sabit getirili yatırım araçları mevcut yatırım ufku içerisinde bir resesyon olmazsa iyi, resesyon olursa daha da iyi performans gösterebilir.

Ivascyn tarafından yönetilen 147 milyar dolarlık Pimco Gelir Fonu, son 12 ayda yüzde 7,8 yükseldi ve 2024’te şu ana kadar yüzde 1,7 artarak benzerlerinin yaklaşık yüzde 80’inden daha iyi performans gösterdi.

Summers getirilerin yüksek kalacağı görüşünde

Bu arada eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers ABD tahvil getirilerinin öngörülebilir gelecekte yüksek kalacağını öngördü. Summers ayrıca ABD’de ekonomik büyümeyi ne teşvik eden ne de yavaşlatan oran olarak bilinen nötr faiz oranının Fed’in tahmini olan yüzde 2,6’nın oldukça üzerinde yüzde 4,5 olmasını gerektiği görüşünü yineledi. “Kendimizi makul en iyi tahmin olarak yüzde 4,5 nötr orana ayarlamamız gerekiyor” diyen Summers, “Bu da muhtemelen şu anda öngörülenden daha az Fed faiz indirimi anlamına geliyor” dedi.

adilcevaz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu