Ekonomi

Reel kesim güven endeksi Temmuz’da düştü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Temmuz 2023 Ekonomik Eğilim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi’ni açıkladı.

İmalat sanayiinde faaliyet gösteren 1753 işyerinin ağırlıklandırılması ve eşdeğerlerinin toplanmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre mevsim etkilerinden arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA) Temmuz ayında bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak 104,9 oldu. Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılım endeksleri incelendiğinde, mevcut mamul stoku ve mevcut toplam sipariş büyüklüğü değerlendirmeleri endeksi artış yönünde etkilerken, genel eğilim, önümüzdeki üç aydaki toplam istihdam, önümüzdeki üç aydaki ihracat sipariş büyüklüğü, son üç aydaki toplam sipariş büyüklüğü, önümüzdeki üç aydaki üretim hacmi ve sabit sermaye yatırım harcamaları ile ilgili değerlendirmeler endeksi azalan yönde etkiledi.
Mevsim etkilerinden arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RCI), bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 106,8 oldu.

Son üç aya ilişkin değerlendirmelerde, bir önceki aya göre üretim ve iç piyasa siparişlerinde artış bildirenler lehine olan eğilimin zayıfladığı, ihracat siparişlerinde artış bildirenler lehine olan eğilimin ise bir önceki aya göre güçlendiği görüldü. Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında kalması yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre, mevcut mamul stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise bir önceki aya göre zayıfladığı görüldü.
Önümüzdeki üç aya ilişkin değerlendirmelerde, bir önceki aya göre iç piyasa sipariş büyüklüğünde artış bekleyenler lehine eğilimin güçlendiği, bir önceki aya göre üretim hacmi ve ihracat sipariş büyüklüğünde artış bekleyenler lehine eğilimin zayıfladığı görüldü. Önümüzdeki üç aylık istihdam artışı ve on iki aylık sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin beklentilerin de zayıfladığı gözlendi.

Önümüzdeki üç ayda ortalama birim maliyetlerde artış bekleyenler ile son üç ayda artış bildirenlerin lehine olan eğilimin güçlendiği gözlendi. Satış fiyatının önümüzdeki üç ayda artacağı yönündeki beklentilerin de güçlendiği görüldü. Önümüzdeki on iki ayın bitmesinin prestijiyle yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak yüzde 59,6 oldu.

Temmuz 2023’te ankete katılan işyerlerinin yüzde 53,6’sı üretimini sınırlayan bir faktör olmadığını belirtirken, yüzde 13,1’i üretimini sınırlayan en önemli faktörün yetersiz talep olduğunu belirtti.

Bir önceki aya göre sektörünün genel gidişatı hakkında daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,8’e, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 76,5’e, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 16,7’ye yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu