Teknoloji

Ryugu adlı asteroitte Güneş’ten daha yaşlı moleküller keşfedildi

Japonya Uzay Araştırma Ajansı tarafından geliştirilen uzay aracı. Hayabusa 23 Aralık 2014’te fırlatıldı ve ilk inişini Şubat 2019’da Ryugu göktaşına yaptı.

Hayabusa 2 ; Ardından topladığı örneklerle birlikte 2020 yılında göktaşından ayrılarak örneklerin bulunduğu kapsülü Dünya’ya teslim etti.

40 santimetre çapındaki tek kapsül, Güneş sisteminin oluşumuna ışık tutması beklenen Ryugu göktaşından toplanan örnekleri içeriyor.

Toplanan örneklerde milyarlarca yıllık moleküller keşfedildi

Ryugu’da organik maddeleri araştıran bir grup, bu küçük uzay kayasında beklediklerinden çok daha fazlasını bulduklarını açıkladı.

Bulgular, Ryugu’daki organik maddenin Güneş sisteminden bile daha eski olduğunu gösteriyor. Bu, yaşamı oluşturan bileşenlerin birçoğunun en başından beri Güneş sisteminde var olabileceği anlamına gelir.

Gökbilimciler ve araştırmacılar, bu keşiflerin ardından Ryugu’yu araştırmaya devam edeceklerini açıkladılar.

Japonya’daki Kyushu Üniversitesi’nden araştırmacı Hiroshi Naraoka, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Bulgular, Ryugu’nun yüzeyindeki parçacıkların organik molekülleri savunma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Bu moleküller asteroidin üst katmanından çarpışmalarla uzaya fırlatılabilir ve daha sonra gezegenlerin ortasında toz parçacıkları olarak dağılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu