Teknoloji

Siyasette yeni dönem: Yapay zekalı robot danışman olarak atandı!

Yapay zeka teknolojilerinde olağanüstü bir gelişme yaşandı. Romanya’da tanıtılan yapay zeka uygulaması, dünyanın yapay zekaya sahip ilk devlet danışmanı oldu. Ion adı verilen bu yapay zeka, ayna yüzeyine yerleştirilmiş bir ekran aracılığıyla siyasetçilere tavsiyelerde bulunmaya başlıyor.

Tamamen yapay zeka ile çalışan Romanya Başbakanı Nicolae Ciuca “fahri danışman”Ion’u tanıtarak ilginç bir gelişmeyi gündeme getirdi.

KABİN İÇİN BÜYÜK BİR SÜRPRİZ OLDU

Romanya’nın en yeni hükümet danışmanı Ion’un göreve getirileceğini tahmin etmeyen kabineye büyük sürpriz oldu. Kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başaran yapay zeka temelli hükümet danışmanı, kabine tarafından sevildi. Esprili bir şekilde karşılanan bu gelişme, olaya tanık olanların yüzünü güldürdü.

Ayna benzeri bir ekrana yansıtılan bir yüz ve metinle danışan Ion’un bilgisayarlı bir sesi var. Romen araştırmacılar tarafından geliştirilen yapay zeka danışmanı sayesinde vatandaşlardan gelen geri bildirimler, dilekler ve teklifler hızlı bir şekilde analiz edilerek yakalanacak.

Projeyle ilgili bir hükümet belgesine göre “sosyal ağlarda herkese açık veriler”kullanarak “topluluğun görüş ve önerilerini almak”yapay zeka teknolojisi kullanılacak.

Romanya Başbakanı Ciuca’nın tanıttığı bu ilginç çalışma için;

AI ASİSTANI NASIL ÇALIŞACAK?

Romanya vatandaşları, hükümetin internet sitesi, sosyal medya ve Romanya hükümeti tarafından belirlenen belirli yerler aracılığıyla görüş ve düşüncelerini ifade edebilecek. Yapay zeka destekli yeni hükümet danışmanı, vatandaşlardan gelen bu bilgileri analiz edecek ve daha iyi ve daha ayrıntılı değerlendirmeler için raporlar oluşturacak.

Yapay zeka devlet danışmanı İyon, sosyal medyayı güncel bir şekilde takip ederek “Romenlerin öneri ve istekleri hakkında gerçek zamanlı olarak” bilgi sahibi olabilir. Ancak araştırma grubunun koordinatörü Nicu Sebe’ye göre vatandaşlar bu teknolojiden yanıt alamayacak.

Başbakan vatandaşları davet etti

Geliştirilen teknolojinin kullanımı için “kaçınılmaz ve zorunlu”dedi başbakan, “yakın ve zamanında”Bağlantı sağlamak için onları projeye katılmaya davet etti.

UYGULAMAYI TEHLİKELİ BULUNAN ARAŞTIRMACILAR VAR

Romanya hükümetinin ortaya koyduğu çalışmanın avantajları olduğu kadar bazı dezavantajları da olduğu söyleniyor. İrlanda Sivil Özgürlükler Kurulu’nda görev yapan teknoloji uzmanı Kris Shrishak, yapay zeka uygulamasının dikkatli kullanılması gerektiğini çünkü uygulamanın gelen mesajlara nasıl öncelik vereceğini artık bilmediğini söyledi. Shrishak konuyla ilgili açıklamasına devam ediyor. “Bu durum kamuoyuna duyurulmalı”söz konusu.

Dezavantajları sadece bununla da sınırlı değil gibi görünüyor. Örneğin siber saldırılar sonucunda vatandaşların bilgilerinin de tehdit altında olma ihtimali bulunmaktadır.

KAYNAK: HABER7

haber-finike.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu