Ekonomi

Türkiye’den Rusya’ya ödemeler aksıyor

Türkiye, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) bankalar, ABD’nin ikincil yaptırımları nedeniyle işlemlerde daha temkinli davranmaya başladıkça, Rus petrol şirketlerine yapılan ham petrol ve yakıt ödemelerinde birkaç aya varan gecikmelerle yaşanabiliyor.

Reuters’a konuşan sekiz bankacılık ve ticaret kaynağının verdiği bilgiye göre Türkiye, Çin ve BAE’deki bazı bankalar son haftalarda yaptırımlara uyum gerekliliklerini artırarak Moskova’ya yapılan para transferlerinin gecikmesine ve hatta reddedilmesine neden oldu.

ABD’nin ikincil yaptırımlarına karşı temkinli olan bankalar, müşterilerinden ABD’nin SDN (Özel Belirlenmiş Vatandaşlar) listesindeki hiçbir kişi veya kuruluşun işleme alınan anlaşmaya dahil olmadığına veya gerçekleştirilen ödemeden fayda sağlamadığına dair yazılı garanti istemeye başladı.

Kaynaklar, konunun hassasiyeti ve medyaya konuşmalarına izin verilmemesi nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemediler.

İki kaynak, BAE’de First Abu Dhabi Bank (FAB) ve Dubai Islamic Bank’in (DIB) Rus mallarının ticaretiyle bağlantılı bazı hesapları askıya aldığını belirtti.

Dört kaynağın verdiği bilgiye göre, Türkiye’den Ziraat Bankası ve Vakıfbank, BAE’nin Mashreq bankası ve Çin bankaları ICBC ve Bank of China ödemeleri hâlâ işleme koyuyor fakat bu işlemlerin tamamlanması haftalar ya da aylar sürüyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise Çin’deki bankaların ödemeleri yavaşlattığına dair haberler sorulduğunda ödeme sorunlarının var olduğunu belirtti.

Peskov, “Elbette ABD ve Avrupa Birliği’nin Çin üzerindeki benzersiz baskısı devam ediyor” dedi ve ekledi: Bu durum, elbette bazı sorunlar yaratıyor fakat (Çin ile) ticari ve ekonomik ilişkilerimizin daha da gelişmesinin önünde bir engel olamaz

haber-kurtalan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu