Haber

Türkiye’nin En Büyük Gölü Hangisidir ve Nerededir? Türkiye Göller Sıralaması

Türkiye tabiatı ile epeyce varlıklı bir ülkedir. Dağları, denizleri, gölleri görenleri kendine hayran bırakır. Türkiye’nin göllerinde çok çeşitli canlılar yaşar, biyolojik çeşitlilik oldukça fazladır. Türkiye’nin gölleri ekseriyetle tektonik hareketler ve volkanik patlamalar sonucu oluşmuştur. Pekala Türkiye’nin en büyük gölü hangisidir? Nerededir? Bu gölün özellikleri nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

Doğu Anadolu’nun Denizi

Türkiye’nin 100’e yakın doğal gölü vardır. Türkiye’nin en büyük gölü ise Van Gölü’dür. Van Gölü Doğu Anadolu Bölgesi’nde Bitlis’in Tatvan ilçesinin hudutları içesinde yer alır. Göl, Nemrut Dağı’nın volkanik patlaması sonucunda oluşan tektonik çöküntü alanının önünün kapanması ile oluşmuştur. Bu gölün yaklaşık olarak 600 yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir. 

Van Gölü’nün ortalama derinliği 171 metredir. Gölün en derin noktası ise 451 metredir. Gölün denizden yüksekliği 1646 metredir. Van Gölü birebir vakitte Türkiye’nin en büyük sodalı gölüdür. Gölün suyu tuzlu ve sodalı olduğundan sert kış mevsimlerinde diğer göller gibi donmaz. Van Gölü 1990 yılında Arkeolojik Sit Alanı olarak kabul edilmiştir.

Van Gölü’nün Özellikleri

Van Gölü adaları ile tanınır desek yanlış olmaz. Göl üzerinde dört tane ada bulunur. Bunlar Çarpanak, Akdamar, Kuş ve Adır adalarıdır. Bu adalar her yıl onlarca yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olur. Gölün inci kefali meşhurdur. Ayrıyeten gölde 103 fitoplanktan, 36 tıp zooplanktan ve iki çeşit balık daha keşfedilmiştir. Kuşağı tükenmekte olan Dikkuyruk Ördeğinin her sene Van Gölü’nde kuluçkaya yattığı bilinmektedir. Türkiye’de bulunan 453 kuş tipinin yarısı bu gölde hayatını sürdürür. 400’e yakın kelebek türünün 220’si Van Gölü civarında yaşar. 

Van Gölü’nün içi ve çevresi de turistik yerlerle doludur. Gölün içerisinde binlerce yıllık Urartu Kalesi bulunur. Çevresinde ise Ermeni kilisesi ve manastırı vardır. 

Van Gölü’nün suyunun astım üzere kronik rahatsızlıklara güzel geldiği tespit edilmiştir. Birebir vakitte egzama, yara, mantar üzere cilt hastalıklarının düzgünleşme sürecinde de hastalara faydası dokunabilir.

Türkiye’nin En Büyük Gölleri

  • Van Gölü

  • Tuz Gölü

  • Beyşehir Gölü

  • Eğirdir Gölü

  • İznik Gölü

  • Burdur Gölü

  • Manyas Gölü / Kuş Gölü

  • Acıgöl

  • Uluabat Gölü

  • Çıldır Gölü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu