İş

Wall Street vadeli işlemleri önemli veriler yaklaştıkça dalgalanıyor

Wall Street’teki yatırımcılar Salı günü temkinli davrandı; piyasalar önemli ABD istihdam verileri ve büyük teknoloji şirketlerinin kazanç raporlarını beklerken majör endekslerdeki vadeli işlemler çok az hareket gösterdi. Çalışma Bakanlığı’nın saat 10.00’da açıklayacağı JOLTS raporunun Aralık ayında açık iş sayısının 8 milyon 750 milyona gerilediğini göstermesi bekleniyor.

ABD Merkez Bankası’nın bugün başlayacak iki günlük politika toplantısı da yatırımcıların potansiyel faiz indirimi işaretleri aramasıyla ilgi odağında. Fed’in temel gösterge faiz oranını %5,25 ile %5,50 arasında tutması bekleniyor. Infrastructure Capital Advisors CEO’su Jay Hatfield, PCE Core endeksinin %2 hedefine gerçek düşüşüne bağlı olarak Fed’in kısa vadeli faiz oranlarını Mayıs veya Haziran gibi erken bir zamanda düşürebileceğini öne sürdü. Hatfield ayrıca büyük merkez bankalarının faiz indirimleri nedeniyle uzun vadeli küresel faiz oranlarında bir düşüş olacağını ve bunun da hisse senedi ve tahvil fiyatlarını artırabileceğini öngörüyor.

Geçen hafta Tesla ve Intel’in hayal kırıklığı yaratan iddialar sunmasına rağmen faiz indirimlerinin yaklaştığı umutları mega hisse senetlerinde yükselişe neden oldu. Yatırımcılar artık Alphabet’i bekleyebilir (NASDAQ: Google) ve Microsoft (NASDAQ: MSFT )’in kazanç raporları. Microsoft’un bulut hizmetlerine olan talep ve yapay zeka destekli çalışmaların benimsenmesiyle güçlü bir gelir artışı kaydetmesi bekleniyor. Piyasa öncesi dönemlerde Alphabet hisseleri %0,2, Microsoft hisseleri ise %0,9 arttı.

Pfizer, United Parcel Service, Marathon Petroleum, General Motors ve JetBlue Airways’in kazanç raporları da günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve kurumsal imaj hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

S&P 500 mega-cap ve chip hisselerindeki son kazanımlar sayesinde Pazartesi günü gün içi en yüksek seviyesi de dahil olmak üzere birçok rekor seviyeye ulaştı. BlackRock, ABD hisse senetlerine ilişkin görünümünü “fazla ağırlık”a yükseltirken Citigroup, yılın ilk yarısında olası bir ekonomik yavaşlamayı dikkate alarak 2024 ortası S&P 500 hedefini 5.000 puandan 4.800 puana revize etti.

Erken işlemlerde Dow e-minileri 48 puan veya %0,12 düşerken S&P 500 e-minileri 2,75 puan veya %0,06 düştü. Nasdaq 100E-miniler 3,75 puan veya %0,02 oranında marjinal bir artış gösterdi.

Kazanç cephesinde Super Micro Computer, üç aylık satış tahminlerinin beklentileri aşarak yapay zeka odaklı yükselişini sürdürmesinin ardından hisselerinin %10,5 arttığını gördü. Bu arada bulut hizmetleri sağlayıcısı Calix, ilk çeyrek gelirinin tahminlerin altında kalmasının ardından hisselerinin %21,3 oranında düştüğünü gördü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

habercat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu