Haber

Yarın 24 Kasım Öğretmenler Günü. Eğitim-İş’in Raporuna Göre; Öğretmenlerin Yüzde 83’ü Yoksulluk Sınırının Altında Yaşıyor

DİLAN KUTLU

Eğitim-İş 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerin eğitim çalışanlarının sosyo-ekonomik durumları ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ait görüşlerini içeren bir rapor açıkladı. Rapora nazaran öğretmenlerin yüzde 83’ünün toplam aylık hane gelirleri, yoksulluk sınırının altında. Ayrıca eğitim emekçilerinin yüzde 91’i ek iş arama muhtaçlığı içinde.

Eğitim-İş, 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne ilişkin 16 bin öğretmenin görüşünü aldığı, öğretmenlerin eğitim çalışanlarının sosyo-ekonomik durumları ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) ait bir anket hazırladı.

Açıklanan rapora nazaran; araştırmaya katılan eğitim çalışanlarının yüzde 83’i toplam aylık hane gelirlerinin yoksulluk sınırının altında olduğunu ifade etti.

Eğitim çalışanlarının yaklaşık yüzde 91’i ÖMK’nın yıllardır talep ettiği kanun hayalinden uzak olduğunu değerlendirirken öğretmenlerin yaklaşık yüzde 92’si ÖMK’nın kariyer imkanı getirmediğini ifade etti.

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 4’Ü YILDA BİRDEN FAZLA TATİL YAPIYOR

Eğitim çalışanlarının yaklaşık yüzde 38’inin hiç tatile gidemediği, yüzde 57’sinin yılda bir defa tatil yapabildiği, yalnızca yüzde 4’ünün ise yılda birden fazla kez tatil yapabildiği raporda yer aldı.

Buna göre; aylık geliri 35 bin -45 bin TL arasında olanların yüzde 24’ü, 45 bin TL ve üzerinde olanların yüzde 22’si, yılda birden fazla kez tatile gidebilirken, bu oran bin TL ve altında olanlarda ve 10001-15000 TL arasında olanlarda yüzde 2 olarak kaldığı görüldü.

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 74’Ü TATİLİNİ KONUTTA YAHUT KÖYÜNDE GEÇİRİYOR

Araştırmaya katılan eğitim çalışanlarının yüzde 74’ünün tatilini genellikle evinde ya da köyünde geçirdiği belirtirken, bu gruptaki eğitimcilerin; yüzde 47’si hiç tatile gidemediğini, yüzde 51’si yılda bir kez, sadece yüzde 1.5’i ise birden fazla sefer tatile gittiğini belirtti.

Araştırmaya katılan eğitim çalışanlarının neredeyse tamamı yüzde 99,77’si eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin yetersiz olduğunu söyledi.

EV KİRASI ÖDEMESİ

Araştırmaya katılan eğitim çalışanlarının yüzde 85,58’i yüksek kira artışları nedeniyle kiralarını ödemekte zorlandıklarını anlattı.

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN SAYGINLIĞI

Eğitim çalışanlarının yalnızca yaklaşık yüzde 2’si hayalinin gerçekleştiğine inanırken, araştırmaya katılan eğitim çalışanlarının yüzde 99’dan fazlası öğretmenlik mesleğinin saygınlığının azaldığını düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu