Haber

Yerlikaya: Kilise saldırısının şüphelileri yakalandı

İçişleri Bakanı Yerlikaya, Büyükdere İlçesi’ndeki Santa Maria Kilisesi’nde Pazar günü ayin sırasında meydana gelen ve bir kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

Bakan Yerlikaya, “Polislerimiz gün içerisinde 30’un üzerinde baskın gerçekleştirdi. 47 kişi gözaltına alındı. 2 cinayet zanlısı yakalandı. Biri Tacikistan’dan, diğeri Rusya’dan gelen bu şüphelilerin DEAŞ mensubu olduğunu düşünüyoruz.”

Yerlikaya, kilisede işlenen cinayete ilişkin şüphelilerin ifadelerinin alınacağını ve olayla ilgili karanlık noktaların aydınlatılacağını söyledi.

“Medeniyetimizin baş tacı İstanbul, yüzyıllardır farklı din ve mezheplere ev sahipliği yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir” diyen Yerlikaya, “Biz Türkiye’nin barışı diyoruz. Ülkemizin huzurunu bozmaya çalışanlara” diye konuştu. Teröristlere ve onların işbirlikçilerine, ulusal ve uluslararası suç gruplarına, “Birlik ve beraberliğimize saldıranlara asla ve asla göz yummayacağız. Hayatını kaybeden vatandaşımıza, ailesine ve yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum” dedi.

Bakan Yerlikaya, terörün her türlüsüyle kararlılıkla ve kararlılıkla mücadele ettiklerini belirterek, 1 Haziran 2023’ten bu yana IŞİD’e karşı toplam 1046 operasyon gerçekleştirdiklerini, gözaltına alınan 2 bin 86 şüpheliden 529’unun tutuklandığını, adli kontrol kararı verildiğini belirtti. Bunlardan 404’ü alındı. .

İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki İtalyan Santa Maria Latin Katolik Kilisesi’ne pazar günü ayin sırasında maskeli iki kişi saldırdı. Yerel saatle 11.40 sıralarında gerçekleşen saldırıda bir vatandaş hayatını kaybetti. Saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlendi.

DW/EC, BÖ

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

erdek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu