Haber

YÖK Başkanı Erol Özvar Ürdün’de Yükseköğretim Forumu’na katıldı

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, bugün Ürdün’e gelerek Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Mahafzah ile görüştü. Özvar, Türkiye-Ürdün Yükseköğretim Forumu’na katıldı.

Özvar, Bakan Mahafzah ile ilk kez Ürdün’de görüştü. İki ülke arasında yükseköğretim alanında iş birliğinin geliştirilmesi olanaklarının detaylı olarak ele alındığı toplantıda, Türkiye ile Ürdün arasında yükseköğretim alanında mutabakat zaptının en kısa sürede tamamlanması konusunda fikir birliğine varıldı. olası.

Yükseköğretim Heyeti ile Ürdün Yükseköğretim Bakanlığı ve Bilimsel Araştırma heyetleri arasında yapılan görüşmelerde, iki ülkenin yükseköğretim sistemleri hakkında bilgi paylaşıldı ve potansiyel iş birliği alanları belirlendi. Heyetler ayrıca somut projelerin geliştirilmesi konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Türkiye-ÜRDÜN YÜKSEKÖĞRETİM FORUMU

Özvar’ın ziyareti kapsamında Ürdün’ün başkenti Amman’da Türkiye-Ürdün Üniversiteler Forumu düzenlendi. Heyetteki Türk üniversitelerinin rektörleri ve Ürdün üniversitelerinin temsilcileri forumda üniversitelerini tanıttı. İki ülke arasında öğrenci ve akademisyen değişiminin ele alındığı forumda, iş birliğinin somut projeler temelinde ilerlemesi konusunda görüşler paylaşıldı.

ÖZVAR TÜRK ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Özvar, Ürdün’de devlet burslu yüksek lisans ve doktora eğitimine devam eden Türk öğrencilerle de bir araya gelerek sohbet etti. Ürdün’deki temasları kapsamında Özvar, Tuz kentindeki Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Burada 4’üncü Ordu 48’inci Tümen ile 143’üncü, 145’inci ve 191’inci Piyade Alaylarına mensup yaklaşık 300 Türk askerinin kabirleri kahramanca savaşarak şehit oldu. 24-26 Mart 1918’de İngilizler yaptı.

Özvar’a Ürdün ziyaretinde Yüksek Öğrenim Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran eşlik etti. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt eşlik etti. Türk heyetine Türkiye’nin Ürdün Amman Büyükelçisi Fazilet Ozan da eşlik etti.

haber-sogut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu