Haber

3. Lider Eşleri Zirvesi Ukrayna’da düzenlendi

3. Cumhurbaşkanının Eşleri Tepesi Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlendi.

“Ruh Sağlığı: Geleneğin Dayanıklılığı ve Kırılganlığı” taahhüdüyle düzenlenen zirveye Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, eşi Olena Zelenskaya, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da video mesaj gönderdiği tepede, tıp alanında ortaklığın geliştirilmesine ilişkin bildiri imzalandı.

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy burada yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın ABD’den hava savunma sistemi satın almasına ilişkin gelişmelerin de eşi Zelenskaya sayesinde gerçekleştiğini belirterek, “Siyasetçi olmasalar bile çoğu zaman konuyu oluşturan argümanları bulabilirler. Siyasetçilerin sahip olmadığı bir tarz ve bu sonuca yol açıyorlar.” söz konusu.

Ruh sağlığının sadece tıpla ilgili olmadığını, yeni sosyal politikalar ve uluslararası iş birliği alanında yeni yaklaşımlar gerektirdiğini belirten Zelenskiy, savaşın ruh sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

Zelenskiy, ruh sağlığının yeni yaklaşımlar gerektiren özel bir alan olduğunun altını çizdi.

“ABD sonuna kadar Ukrayna’nın yanında olacak”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Lideri Joe Biden’ın ailesinin selamlarını ileterek, “ABD, Ukrayna’nın sonuna kadar yanında olacak. Yaralarınızı sarmak için çabalayacağız. ABD, Ukrayna’nın geleceğinden, barıştan, barıştan yanadır. Demokrasi ve ekonominin güçlendirilmesi.” terimleri kullandık.

“Ruh sağlığı yaşam kalitesinin temelidir”

Zelenskiy’in eşi Olena Zelenskaya ise tepenin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Her zirvenin pratik bir sonuç vermesini hedefledik. Geçen yılki zirve dünyanın her yerinden yardımsever insanları bir araya getirdi ve 6 milyon dolardan fazla para toplamayı başardı, bu da bize şu anda tasarrufta olan 92 modern yoğun bakım aracını satın alma fırsatı verdi.” Ukraynalılar yaşıyor. Bunlardan biri ülkeler arasında tıbbi ortaklıklar ağının oluşturulması olacak.”

İnsan yaşamının büyük değer taşıdığını vurgulayan Zelenskaya, yaşam kalitesinin temeli ruh sağlığıdır dedi.

haber-mazidagi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu