Haber

50 bin metrekarelik hayalet ağ denizlerden temizlendi

– 50 bin metrekarelik hayalet ağ denizlerden temizlendi

BALIKESİR – Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, denizlerdeki biyolojik çeşitlilik için büyük tehdit oluşturan hayalet ağlarla ilgili çalışmalar çerçevesinde; Ege ve Marmara Denizlerinden 3 yılda 50 bin metrekare hayalet ağı kaldırdıklarını açıkladı. Bu sayede deniz tabanındaki binlerce hayvanın mahsur kalması ve ölmesi engellendi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi ile Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Hayalet Ağların Temizlenmesi” kapsamında 3 yıldır ‘Hayalet Ağların Temizlenmesi Projesi’ni yürütüyor. Ayvalık Cunda Adası mevkiinde 500 m2 gırgır ağı ve 400 m uzunluğunda gırgır ağı aynı anda. Uzatma ağı denizden çıkarıldı. 3 yıl önce başlayan proje çerçevesinde; Ege ve Marmara’da yaklaşık 50 bin metrekarelik hayalet ağ denizlerden temizlendi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz; Denizlerdeki biyoçeşitliliği artırmak, deniz ve kıyıların kirlenmesini önlemek için saatlerce deniz altında hayalet ağ arayan ‘Hayalet Ağ Avcıları’ ziyaret edildi.

“Körfezimi temizlemeye devam ediyoruz”

Denizlere bırakılan ve denizlerin diplerinde geniş bir alanı kaplayarak ekosisteme zarar veren can ağlarının titizlikle temizlendiğini söyleyen Önder Yılmaz, “Hayalet ağ avcılarımız can ağlarını denizin dibinde saatlerce çalışarak, Gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakmak için 50 bin metrekarelik hayalet ağı üreten ve binlerce deniz canlısının hayatını kurtaran tüm ekibe teşekkür ediyorum. Körfezimi temizlemeye devam ediyoruz.” dedi.

Hayalet ağ nedir?

Hayalet ağlar olarak bilinen; terk edilmiş, kaybolmuş veya atılmış balık ağları; Deniz tabanını sıyırır, denizin altındaki vahşi hayvanları tuzağa düşürür ve boğar, denizcilik ve balıkçılık ekonomisini tehlikeye atar. Küresel olarak, deniz memelilerinin yüzde 45’i, deniz kuşlarının yüzde 25’i ve tüm deniz kaplumbağası türleri, hayalet ağlar da dahil olmak üzere deniz çöplerinden etkileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu