Ekonomi

Tesla, tedarik kısıtlamaları nedeniyle kamyon üretimini azaltacak

teslaCEO Elon Musk, Salı günü elektrikli araç devinin tedarik zinciri sorunlarıyla ilgili endişeleri gerekçe göstererek Class 8 EV kamyonlarının üretimini azaltacağını duyurdu.

Musk, Austin, Teksas’ta düzenlenen bir enerji konferansında Tesla’nın elektrikli kamyon üretimini artırma planının pil tedarikindeki kısıtlamalar nedeniyle 2024’ün sonlarına kadar erteleneceğini duyurdu. İlk kamyonlar, modelin ilk lansmanından beş yıl sonra, Aralık 2022’de teslim edildi.

Musk daha önce Tesla Semi’nin (kamyon) 2024’ten itibaren yıllık 50.000 adet üretime ulaşacağını söylemişti. Ekim 2022’deki 2022 üçüncü çeyrek kar toplantısında konuşan milyarder, Kamyon üretimini artırmanın yaklaşık bir yıl alacağını söyledi. Ekim 2022’den itibaren yaklaşık bir yıl, üretim artışının başlangıcı olarak 2023’ün sonunu, 2024’ün başını gösterecek.

Musk dedi ki:

CEO, elektrikli kamyonlara olan bağlılığını yeniden teyit etti. Ağır kamyonların araç emisyonlarının değerli bir bölümünü oluşturduğunu, bu nedenle şirketin daha sürdürülebilir güç seçeneklerine bakmayı planladığını söyledi.

Ayrıca CEO, daha fazla sürücünün elektrikli araçları tercih etmesi nedeniyle yaklaşık 2045 yılına kadar elektrik talebinde üç kat artış olacağını tahmin ederek sürdürülebilir ulaşım çözümlerine duyulan ihtiyacın altını çizdi.

Tesla şu anda yarıyı Nevada Gigafactory’de bulunan bir pilot üretim hattını kullanarak üretiyor. Elektrikli araç üreticisi, Kasım 2022’nin ortalarında o yıl 100 kamyonluk bir üretim hedeflediğini söyledi; bu, haftada yaklaşık 16 kamyonluk bir üretim hedefidir.

TSLA hisseleri Çarşamba günü piyasa öncesinde %0,66 düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu