Haber

Artçı Deprem Nedir, Nasıl Olur? Artçı Deprem Oldu mu, Nerede Oldu?

23 Kasım 2022 Çarşamba günü günün birinci saatlerinde meydana gelen sarsıntı herkesi korkuttu. Fay çizgisi üzerindeki pek çok vilayette kuvvetli bir halde hissedilen zelzele 6.1 büyüklüğünde meydana geldi. Düzce merkezli zelzelenin akabinde artçı 74 tane artçı sarsıntı oldu. Pekala artçı sarsıntı nedir? Artçı zelzele nasıl oluşur? Artçı sarsıntı oldu mu, nerede oldu? İşte ayrıntılar…

Artçı Sarsıntı Nedi?

Ana sarsıntıdan sonra meydana gelen daha küçük sarsıntılara artçı sarsıntı denir. Artçı sarsıntılar, ana zelzelenin hissedildiği merkezde meydana gelir, ama büyüklüğü ve tesiri daha küçüktür. Buna rağmen ana sarsıntının zayıflattığı yapıların yıkılmasına sebep olabilir. Artçı sarsıntılar in şiddeti tesiri daha güçlü olabilmektedir.

Artçı Zelzele Neden Olur?

Yer kabuğunun altında meydana gelen fizikî ve kimyasal değişim sürecinde, farklı şiddetlerde zelzeleler meydana gelmesi mümkündür. Bu sarsıntıların yanında dünya katmanlarında katmanlar birbirleri üzerinden geçer ve yerleşim yeri bulur. Bu sayede sarsıntılar oluşur ve zelzeleler ortaya çıkar. Ama yerleşimin tek seferde tamamlanmaması, farklı büyüklükte birkaç zelzele yaşanmasına sebep olur. Birinci yaşanan ana zelzeleye kıyasla daha küçük sarsıntılar meydana gelir ve artçı sarsıntıları oluşturur.

Artçı Sarsıntı Oldu mu, Nerelerde Oldu?

İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, İzmir üzere pek çok vilayette tesiri hissedilen 6.1 büyüklüğündeki Düzce sarsıntısı peşinde artçılarını da getirdi. Sarsıntı sonrası en büyüğü 4,3 olan 74 artçı sarsıntı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu