Ekonomi

Daikin’den Ar-Ge yatırımı

HANDE BERKTAN

Japon iklimlendirme şirketi Daikin, Türkiye’de büyüme potansiyelinin bir uzantısı olarak Hendek’te Ar-Ge ve üretim merkezine 3,5 milyon euro yatırım kararı aldı. Yeni montaj sınırları ve istihdam sağlayacak yatırımın 2024 Nisan ayında tamamlanması planlanıyor.

Bloomberg HT’ye konuşan Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder “Daikin, iklimlendirme kesimine patentli birçok eser sunmaya devam ediyor. VRV sisteminin mucidi olması ve R32 soğutucu akışkanı geliştirerek bölüm kullanımına sunması ile inovasyon konusunda öne çıkıyor. Haliyle Ar-Ge yatırımları da bizim için çok kıymetli. Zira inovasyon, geleceğin anahtarı ve bunu da lakin Ar-Ge ile yapabiliriz. Daikin Türkiye olarak, ‘Ar-Ge 250-Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri’ listesinde 2021 yılında 93. sırada yer aldık. Ar-Ge merkezine ayrılan bütçemizi 10 yılda 5 kat artırarak 2 milyon Euro’ya çıkardık. Daikin olarak 5 yıllık planlarımız çerçevesinde ilerliyoruz ve amaçlarımızı gerçekleştirmek ismine da gerekli aksiyonlarımızı hayata geçiriyoruz. Şu an Sakarya-Hendek’te halihazırda bir Ar-Ge merkezimiz mevcut. 3,5 milyon euro yatırım bedeli ile hayata geçireceğimiz yeni Ar-Ge merkezimizle genişleme gereksinimimizi karşılamayı, üretimi artırıp yeni istihdam yaratmayı hedefliyoruz.” dedi.

Halen 2 bin 700 metrekarelik bir alanda çalışmalarını sürdüren şirket AR-GE merkezi ve yeni binanın imaliyle 6 bin metrekarelik bir büyüklüğe ulaşacak. Yeni yatırım, potansiyel büyüme doğrultusunda hem üretim, hem Ar-Ge alanındaki istihdam artışına da karşılık verecek.

Hendek’teki merkezde Türkiye, Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika ülkeleri için ferdî yahut merkezi sistemlere yönelik split klimalar, doğalgazlı kazan ve kombiler, kanal ve kaset tipi fancoiller ile klima santralleri geliştiriliyor. Şirket, Ar-Ge ve üretim çizgisi büyümesiyle bölgede pazar hissesini da artırmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu