Haber

DP’li milletvekilleri, Rus petrolündeki indirimi akaryakıt fiyatlarına yansıtacak yasa tasarısını sundu

Demokrat Parti (DP) İzmir Milletvekilleri Mehmet Salih Uzun ve Haydar Altıntaş ile İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, EPDK’ya Rus petrolden akaryakıt fiyatlarına yapılan indirimi yansıtması için yetki veren kanun tasarısını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu.

DP İzmir Milletvekili Uzun, konuyla ilgili Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, akaryakıt pompa fiyatlarına her zaman zam yapıldığını, bunu önlemek için kanun teklifi hazırladıklarını söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye için fırsat yarattığını, Türkiye’nin de Rus petrol ve petrol ürünlerinin indirimli satıldığı ülkeler arasında yer aldığını anlatan Uzun, bu indirimin akaryakıt fiyatlarına yansımadığını ifade etti.

Mevzuata göre akaryakıt fiyatlarının ulaşılabilir en yakın referansa göre belirlendiğini belirten Uzun, “Rus petrolünü varil başına 15-20 dolar daha ucuza alabiliriz. Bu indirim 30-35 dolara kadar çıkabiliyor. Distribütör ve lisans sahibi. şirketler Rusya’dan petrol ithal ediyor indirimli alıyor ama İtalya en yakın ulaşılabilir referans olduğu için İtalya fiyatından indirimsiz satıyor.Petrol Piyasası Kanununda değişiklik teklifinde bulunduk.EPDK’ya düzenleme yetkisi verelim. kriz dönemlerinde piyasa.Enflasyonla boğuştuğumuz bu ortamda fedakarlık sadece vatandaşa yüklenmemeli.Firmalar normaldir.Kar etsinler.” dedi.

DP’li Uzun, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın da önceki dönemde yasa teklifini sunduğunu ancak herhangi bir takviye bulamadığını söyleyerek, tüm siyasi partilerden düzenlemeye destek vermelerini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu