Haber

Muğla Büyükşehir Belediyesi Güneş Enerjisi ve Biyokütle Santralleri ile 304 Milyon TL Elektrik Üretti

Muğla Büyükşehir Belediyesi kurduğu güneş enerjisi panelleri ve çöpleri elektriğe çeviren biyokütle santralleri ile bugüne kadar yaklaşık 304 milyon TL elektrik üretti. Büyükşehirin kurduğu sistemlerle Muğlanin elektriğini karşılayacak kadar elektrik üretti.

Muğla Büyükşehir Belediyesi çevreyi koruyan saf enerji yatırımlarıyla öne çıkıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını farklı alanlarda yaygınlaştırmak, enerji üretiminde fosil kaynakların etkisini azaltmak ve enerji verimliliğini artırmak isteyenler Muğla Büyükşehir Belediyesi, kurmuş olduğu GES ve Biyokütle santralleri ile doğayı ve bütçesini koruyor.

Çevreci elektrik üretim tesislerini hayata geçiren Muğla Büyükşehir Belediyesi, 304 milyon 658 TL bedelle 189 milyon 964 bin KW elektrik üretti. 4 kişilik bir hanenin aylık elektrik tüketiminin 250 KW olduğu düşünüldüğünde bugüne kadar toplam 759 bin 856 konuta yetecek elektrik üretildi. Muğla’da yaklaşık 350 bin konut bulunurken, Büyükşehir Belediyesi’nin ürettiği elektrikle şehrin elektriğini 2 ay karşılayabiliyor. Büyükşehir Belediyesi ürettiği enerjiyi elektrik yönetimine aktarırken kullandığı elektrikten mahsuplaşma yapıyor.

ATIKTAN 181 MİLYON 854 KW ELEKTRİK ÜRETİLDİ

Büyükşehir Belediyesi; Menteşe, Marmaris, Fethiye, Ortaca ve Milas katı atık tesislerinde kurduğu biyokütle enerji santralleri ile çöpten 181 milyon 854 bin KW elektrik üretti. Büyükşehir Belediyesi bu tesislerden elektrik üretiminde yaklaşık 90 milyon metreküp metan gazı kullanarak atık gazın doğaya salınmasını engelledi. Gruplar, Bodrum ve Menteşe Terminalleri, Turgutreis, Armutalan, Konacık hizmet binaları ve Süreksiz Hayvan Bakım Merkezi gibi noktalara kurdukları güneş enerjisi panelleri ile 8 milyon 110 bin KW elektrik üretti.

Söz konusu çalışmaların yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Barajı üzerinde yüzer güneş enerjisi santrali çalışması yaparken projenin planlama çalışmaları devam ediyor. Proje kapsamında Marmaris Atatürk Barajı üzerine inşa edilen yüzer paneller hem güneşten elektrik üretecek hem de barajdaki buharlaşmayı azaltarak su tasarrufu sağlayacak. Yine içme suyu depolarında bulunan güneş enerjisi panellerinin tükettiği elektrik ile depolarda bulunan pompaların tükettiği elektrik Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşletmesi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacak. Öncelikle Menteşe TOKİ konutlarında yapılan panoların devamında 30 puan daha yapılacak. Milas Çamköy’de ise MUSKİ’nin su deposundan iletim limitinin depoya döküldüğü noktada 600 KW gücündeki mikro HES için izin işlemleri yapılıyor. İzin süreçlerinden sonra bu bölgeye HES yapılacak ve değerli bir kaynak daha saf enerjiden sağlanacak.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu