Ekonomi

Meksika sarı mısır ithalatını sürdürüyor, tarımsal odağını değiştiriyor

Mexico City – Meksika’nın gelecekteki tarım politikası, mevcut yönetimin stratejisinden önemli bir değişiklik olarak sarı mısır ithalatını azaltmayı hedeflemeyecek. Seçilmiş Devlet Başkanı Claudia Sheinbaum tarafından atanan yeni Tarım Bakanı Julio Berdegue, yeni hükümetin ülkenin temel gıda maddesi tortilla yapımında hayati önem taşıyan beyaz mısır üretiminde kendi kendine yeterliliği sürdürmeye odaklanacağını belirtti.

Berdegue, Cuma günü verdiği bir röportajda, hükümetin Sheinbaum’un altı yıllık görev süresi boyunca sarı mısırda kendi kendine yeterliliği sağlamaya çalışmayacağını, ancak görev süresinin sonuna kadar tarımla ilişkili ormansızlaşmayı yarıya indirmek için iddialı bir hedef belirleyeceğini paylaştı. Özellikle avokado ve hayvancılık nedeniyle yılda 200,000 hektar ormanlık alanın yok olduğu düşünüldüğünde bu hedef oldukça zorlayıcı.

Başkan Andres Manuel Lopez Obrador döneminde Meksika, ağırlıklı olarak ABD’den gelen ve hayvan yemi olarak kullanılan sarı mısır ithalatını azaltmayı hedeflemişti. Bu çabalara rağmen Meksika yıllık 6 milyar dolar değerindeki sarı mısır ithalatını azaltamadı. Bu politika, Lopez Obrador’un genetiği değiştirilmiş (GD) mısırın sınırlandırılmasına yönelik daha geniş kapsamlı girişiminin bir parçasıydı ve ABD ile bir ticaret anlaşmazlığına yol açmıştı.

Berdegue yeni hükümetin ithalatın azaltılmasından ziyade üretime odaklandığını vurguladı. Meksika’nın artan iç et tüketimi nedeniyle önemli miktarlarda sarı mısır ithal etmeye devam edeceğini kabul etti.

Meksika’nın GD mısır politikasına ilişkin anlaşmazlığın, USMCA ticaret anlaşması kapsamındaki bir ticaret panelinin resmi kararıyla yıl sonuna kadar çözülmesi bekleniyor. ABD, Meksika’nın GD mısır kısıtlamalarını bilim dışı ve ticaret anlaşmasının ihlali olarak eleştirirken, Meksika politikalarının ABD ile ticari ilişkilerini etkilemediğini savunuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu