Haber

Murat Kurum: Türkiye yeşil dönüşümde dünyaya rol model olmaya hazır

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde büyükelçiler ve eşleri için “Ortak Evimiz Dünya İçin Sıfır Atık”temalı program

Programa; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Kurum, dünyanın iklim değişikliği kaynaklı büyük tehditler ve krizlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Kurum, Avrupa Birliği İklim Değişikliği Servisi’nin 2022 yılında sera gazı emisyonlarında insanlık tarihinin en büyük artışını yaşadığını açıkladığına da dikkat çekti.

İklim kriziyle ilgili çaba mesajı

Geçen yılın dünyada ölçülen en sıcak 5., Avrupa’da ise en sıcak 2. yıl olduğunu belirten Kurum, iklim krizi nedeniyle Tunus, Pakistan, Japonya, Senegal ve Fransa gibi ülkelerde yaşanan çevre sorunlarını anlattı.

Öte yandan Bakan Kurum, Türkiye’de iklim krizi nedeniyle Antalya ve Muğla’da yangınlar, Kastamonu, Sinop ve Bartın’da seller olduğunu hatırlatarak, iklim krizlerinin ancak iş birliği ile önlenebileceğini vurguladı.

“Sıfır Atık hareketimiz 5 yaşına geldi”

Emine Erdoğan’ın öncülük ettiği Sıfır Atık hareketinin dünyaya yeni bir soluk getirdiğini anlatan Kurum, şöyle devam etti:

“2017 yılında yolculuğuna başlayan Sıfır Atık hareketimiz 5 yaşına geldi, 30 milyon tondan fazla atığın geri dönüşümüne vesile oldu ve 347 milyon ağacımızı yok olmaktan kurtardı. Bugün Sıfır Atık hareketi ulusaldan küresele bir çevre seferberliği ve her ülkenin katkıda bulunmak isteyeceği bir kampanyadır.’Diplomatik bir cazibe’ haline gelmiştir.”

“Sıfır Atık, insanlığın sorumluluğunu omuzlarına alıyor”

Sıfır Atık hareketinin dünya çapında ödüller kazandığına ve 30 Mart’ın Uluslararası Sıfır Atık Günü olarak kabul edildiğine dikkat çeken Kurum, şu ifadeleri kullandı:

“Sıfır Atık, insanlığın sorumluluğunu omuzlarına alarak iklim krizine karşı gelecek nesilleri korumaya devam ediyor ve tüm insanlığı bu yürüyüşe davet ediyor. bütün devletlerin ve milletlerin geleceği.Bugün gösterdiğimiz bu birliktelik ile birlikte tarihin sayfalarına altın harflerle geçecektir.”

“Türkiye rol model olmaya hazır”

Bakan Kurum konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Türkiye, 5 bin yılı aşkın devlet tecrübesi, kıtaları aşan tarihi geçmişi, mirasına sahip çıktığı Anadolu’daki varlığıyla yeşil dönüşümde, net sıfır emisyonda dünyaya rol model olmaya hazır. en güzel hali ve asırlık Cumhuriyet tecrübesi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu